Náměstkem ministra financí pro finanční řízení a audit byl v úterý jmenován Tomáš Vyhnánek. Zvítězil ve výběrovém řízení, které vyžaduje služební zákon. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Vyhnánek sekci už řídil po odvolaném Lukáši Wagenknechtovi.

Do sekce Finanční řízení a audit spadá legislativa i výkon auditu a kontroly, zejména Auditní orgán, který kontroluje peníze EU. Dále do sekce náleží problematika Státní pokladny nebo účetnictví veřejného sektoru. Sekce má rovněž na starosti řízení projektu centrálního nákupu státu a otevřených dat.

Vyhnánek nastoupil na ministerstvo financí v roce 2014 na místo ředitele odboru Centrální harmonizační jednotka a od letošního 2. července působil jako zástupce náměstka pro řízení sekce Finanční řízení a audit. Předtím pracoval jako manažer ve společnostech Deloitte a ČSOB Advisory a také na Úřadu vlády a na ministerstvu zdravotnictví.

"Mým hlavním úkolem je dokončení a úspěšná implementace dvou významných zákonů: Zákona o řízení a kontrole veřejných financí a novely zákona o auditorech. Dalšími úkoly jsou pak zejména implementace centrálního nákupu státu a pokračování v otevírání dat resortu financí veřejnosti," uvedl Vyhnánek.

Ministerstvo má sedm náměstků ministra a jednoho státního tajemníka. Podle dřívějšího zjištění má většina současných náměstků ministerstva zájem pokračovat ve funkci. Přihlásili se do výběrového řízení, které vyžaduje služební zákon. Nově vybraní náměstci by se měli funkce ujmout od ledna.

Do výběrového řízení se tak přihlásil náměstek pro veřejné rozpočty Jan Gregor, náměstek právní sekce Ondřej Landa, náměstek pro IT Miroslav Hejna, náměstek pro majetek státu Ondřej Závodský a náměstkyně pro mezinárodní vztahy Lenka Jurošková. Gregor ale patrně na jaře příštího roku ve funkci skončí. Vláda jej totiž nominovala jako zástupce ČR u Účetního dvora EU.

Wagenknechta zbavil funkce prvního náměstka ministr Andrej Babiš v červnu. Odcházející náměstek tehdy uvedl, že byl odvolán bez udání důvodu a jako "trafiku bez kompetencí" odmítl pozici politického náměstka, kterou mu Babiš nabídl. V květnu skončil ve funkci náměstek pro oblast mezinárodních vztahů Martin Pros, který předtím požádal Českou národní banku o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR.

Funkci náměstka rovněž dále nebude vykonávat Simona Hornochová, která se nepřihlásila do výběrového řízení požadovaného služebním zákonem.