Podle ministerstva průmyslu (MPO) nebrání Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) nic v tom, aby v dotovaných výkupních cenách energie pro obnovitelné zdroje postupoval stejně jako v minulých letech.

V prohlášení to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). ERÚ ve čtvrtek rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu je šokováno zcela nepředvídatelným jednáním a účelovými vyjádřeními Energetického regulačního úřadu. Nezávislost ERÚ zřejmě zůstala už pouze v rétorice jeho předsedkyně ve spojení s řadou vyšetřování její osoby, fakticky se ale odpovědnosti snaží zbavit a neštítí se přitom ani kroků, které nevratně poškodí české hospodářství," uvedl v pátek Mládek.

Ministerstvo argumentuje tím, že problémy s notifikací existovaly již loni i předloni a ERÚ podporu vypisoval. Podle ERÚ nemají notifikaci zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016. "MPO ve svém vyjádření pro ERÚ, týkajícím se udělování provozní podpory pro zdroje uvedené do provozu před začátkem roku 2013, uvedlo, že nic nebrání, aby ERÚ postupoval úplně stejně jako v minulých letech," oponoval v pátek Mládek.

ERÚ, který může kdykoliv vydat nové cenové rozhodnutí, případně stávající rozhodnutí pozměnit, však trvá na tom, že dokud zdroje notifikaci podporu mít nebudou, podporu jim nevypíše.

"Uvědomujeme si, že podpora by měla být vypsána, máme to spočítáno, můžeme ji kdykoliv vydat, ale vláda nám k tomu musí vytvořit nějaký zákonný rámec," řekl v pátek mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Podle ministerstva je Evropská komise o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by měla být dokončena na jaře 2016.

ERÚ kritizují i zástupci sdružení a asociací, jejichž členů se rozhodnutí bezprostředně dotýká. "Je to pro nás nepřijatelné a těžko pochopitelné, není žádný právní důvod pro to, podporu nevypsat," řekl v pátek mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Miloš Cihelka. Argumentace notifikací je podle něj "pochybná právní konstrukce", protože proti právnímu stavu loni a předloni podle něj nedošlo k žádným změnám.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Upozornil, že nevypsání dotace může mít velký vliv například na bankovní sektor nebo zaměstnanost. "Řada obnovitelných zdrojů je financována úvěry, které by nebyly spláceny, firmy by se totiž během pár měsíců dostaly do platební neschopnosti," dodal Cihelka s tím, že může jít až o desítky miliard korun. Teplárenské sdružení pro změnu upozornilo, že nevyplacení podpory může zdražit teplo pro koncové zákazníky.

Ministerstvo a ERÚ se dostávají do sporů dlouhodobě. ERÚ například kritizoval novelu energetického zákona. Úřad varoval, že ministerstvo nevyčíslilo její dopady. Mládek naopak ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší. ERÚ má výhrady rovněž ke vzniku Rady ERÚ, která by měla do budoucna úřad řídit. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková uvedla, že se úřad může politizovat.

Aktuální situaci kolem ERÚ řeší i prezident Miloš Zeman. V úterý se setkal s Mládkem, Vitáskovou přijme podle informací ČTK začátkem příštího týdne.