Americká technologická společnost Apple zvýší počet svých zaměstnanců v Irsku o další tisícovku, celkem jich tam bude mít asi 6000. Oznámil to ve středu irský ministr financí Michael Noonan. Firma to udělá i přesto, že mu tam hrozí vysoké doplácení daní. Apple v Irsku kvůli nízkým daním deklaruje většinu svých zahraničních zisků a jeho daňovou dohodu s Irskem nyní vyšetřuje Evropská komise.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Apple posílí personálně svou pobočku ve městě Cork do poloviny roku 2017. V loňském roce zvýšil americký technologický obr počet zaměstnanců v Irsku rovněž o tisíc.

Rozhodnutí firmy ukazuje, že spory ohledně daní "neoslabily její nadšení pro Irsko", řekl Noonan, jehož citovala agentura Reuters. Apple letos oznámil, že v Irsku postaví nové datové centrum za 850 milionů eur (23 miliard korun).

Šéf Applu Tim Cook později prohlásil, že Apple hodlá zůstat v Irsku, i kdyby Brusel rozhodl v neprospěch firmy a Dublinu. Apple ale s Irskem žádnou "zvláštní dohodu" nemá a pokud se irská vláda proti případnému nepříznivému rozhodnutí odvolá, firma ji podpoří, řekl v Dublinu Cook. Ten je v těchto dnech na cestě po Evropě.

Evropská komise loni Irsko obvinila, že obchází mezinárodní daňová pravidla. Dopouští se toho prý tím, že umožňuje Applu skrývat před zdaněním desítky miliard dolarů příjmů výměnou za pracovní místa v zemi. Noonan ve středu uvedl, že rozhodnutí ohledně toho, zda daňová dohoda Irska s firmou představuje nepovolenou státní pomoc, se čeká po Vánocích.

Brusel už nařídil nizozemským úřadům, aby vybraly od amerického řetězce kaváren Starbucks až 30 milionů eur. Totéž nařídil Lucembursku, které má zase daňovou úmluvu s automobilkou Fiat Chrysler. Nyní komise dokončuje vyšetřování daňových dohod Irska a Lucemburska se společnostmi Apple a Amazon.