Produkce českého průmyslu v září vzrostla o šest desetin procenta oproti stejnému období loňského roku. Analytici čekali výrazně lepší výsledek – podle průzkumu agentury Reuters počítali s meziročním růstem ve výši 3,5 procenta.

Svou roli nicméně sehrál menší počet pracovních dnů. Po odečtení tohoto vlivu se zvýšila produkce průmyslových firem meziročně o 3,1 procenta. Průmyslu se podařilo zvýšit svou produkci i oproti srpnu letošního roku, a to o 2,6 procenta.

"Zářijová data z průmyslu lze hodnotit jako zklamání. Slabý meziroční růst o 0,6 % sice připadá na vrub nižšímu počtu pracovních dnů, avšak ani po kalendářní úpravě nelze růst o 3,1 % ocenit pozitivně. V září rostla průmyslová výroba nejpomaleji v letošním roce," uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

K meziročnímu růstu už tradičně nejvíce přispěly automobilky, jejichž výroba se v září zvýšila o necelých deset procent.

Naopak negativně se podepsaly odstávky výroby na výrobě elektřiny, tepla a dalších energií, jejichž produkce meziročně klesla o více než 18 procent.

Hodnota nových zakázek, které se firmám podařilo v září nasmlouvat, se meziročně zvýšila o sedm desetin procenta. Zahraniční zakázky vzrostly o více než pět procent, domácí naopak klesly o 7,5 procenta. Nejvíce rostly nové objednávky automobilkám (o necelá tři procenta meziročně), naopak největší propad zaznamenal chemický průmysl (pokles o více než 23 procent).

Průmysl zpomalil v září i v Německu. Ve srovnání se srpnem o 1,1 procenta. To představuje největší propad za více než rok. Analytici, které oslovila agentura Reuters, přitom počítali s růstem produkce o půl procenta.

Německou výrobu táhla dolů především nižší výroba spotřebního zboží a kapitálových statků. Kleslo i stavebnictví.

Podle zprávy německého ministerstva hospodářství tyto údaje naznačují, že německá ekonomika pociťuje dopady zpomalení růstu rozvíjejících se ekonomik.

Stavebnictví pokračuje v růstu

V září se produkce stavařů v meziročním srovnání zvýšila o 2,4 procenta. Po odečtení vlivu menšího počtu pracovních dní dokonce o necelá čtyři procenta. 

Jasným tahounem odvětví zůstávají dopravní stavby – produkce takzvaného inženýrského stavitelství se zvýšila o sedmnáct procent. Naopak pozemní stavitelství, pod které spadá například stavba budov či bytů, kleslo oproti září roku 2014 o 4,6 procenta.

"Sektor pokračuje v růstu a táhnou jej zejména stavby financované z veřejných investic. Objem veřejných zakázek v minulém roce vzrostl o výrazných 19,6 % a v  roce 2015 dojde k jeho dalšímu navýšení. Obavy budí prudce klesající objem zahajovaných výběrových řízení na stavební zakázky, který klesl o třetinu," komentuje výsledky stavebnictví Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Počet zaměstnanců pokračuje v dlouhodobém poklesu – oproti září 2014 zaměstnávaly stavební firmy o 2,7 procenta pracovníků méně.

Hrubá průměrná mzda naopak vzrostla o více než osm procent a činí 33 083 korun měsíčně.