Rumunský premiér Victor Ponta ve sředu oznámil, že odstupuje i se svou vládou po ostrých protestech vyvolaných smrtí 32 lidí v důsledku pátečního požáru v hudebním klubu v Bukurešti. Premiér, který měsíce odolával tlakům na odchod kvůli korupčním aférám, demisi oznámil svým spoluobčanům v přímém televizním vystoupení. Jako prozatímního ministerského předsedu za sebe navrhl dosavadního ministra obrany Mirceu Dusu.

"Doufám, že rezignace vlády uspokojí lidi, kteří byli v ulicích," poukázal Ponta na úterní demonstrace v Bukurešti a v několika dalších rumunských městech. "Musím přiznat, že hněv ve společnosti je oprávněný," prohlásil odstupující premiér.

V úterý večer se před sídlem vlády v Bukurešti dožadovalo podle různých zdrojů 13 000 až 20 000 lidí nejen demise premiéra Ponty, ale i odstoupení ministra vnitra Gabriela Oprey.

"Ponta, demise", "Oprea, demise", "vrazi", provolával dav demonstrantů, který se navečer shromáždil na Vítězném náměstí v centru rumunské metropole.

O demisi také informoval šéf vládnoucí sociálnědemokratické strany Liviu Dragnea. "Victor Ponta se vzdává svého mandátu. Někdo musí převzít odpovědnost za to, co se stalo. Je to vážná věc a slibujeme rychlé vyřešení situace," řekl Dragnea podle agentury Reuters novinářům v parlamentu.

Požár způsobila pyrotechnická show, která provázela koncert metalové skupiny Goodbye to Gravity. Od jiskry se vznítila hořlavá zvuková izolace na sloupu, z něhož se plameny bleskově rozšířily po celém stropě a po stěnách obložených stejnou izolací.

V klubu bylo několik stovek lidí, kteří se v panice zoufale snažili dostat ven jediným východem. Mnoho osob utrpělo otravu zplodinami a vážné popáleniny, ale řada zraněných má i zlomeniny způsobené v tlačenici.

Při požáru přišlo o život 26 návštěvníků koncertu, další zemřel při převozu do nemocnice. Od té doby podlehlo vážným zraněním dalších pět lidí. Počet obětí na životech zřejmě ještě poroste, protože v kritickém stavu je podle úřadů více než 30 dalších osob.

Prezident Klaus Iohannis, který po tragédii vyzval k zásadní změně rumunské společnosti sužované všudypřítomnou korupcí, musí nyní rozhodnout, koho pověří sestavením nové vlády. Té musí parlament vyjádřit důvěru. Po dvou neúspěšných pokusech pak hrozí předčasné volby; řádný termín voleb je až za rok. Zatímco parlamentní opozice volá po okamžitých volbách, vládní koalice dala najevo, že se pokusí udržet se u moci po zbytek mandátu.