Marc Brütsch

- Absolvoval Curyšskou univerzitu.
- V roce 1993 nastoupil do skupiny Swiss Life, kde začínal jako asistent finančního ředitele.
- Od roku 2000 je hlavním ekonomem skupiny.

Švýcarsko se naučilo žít s dlouhodobým tlakem na posílení franku, míní hlavní ekonom švýcarské finanční skupiny Swiss Life Marc Brütsch.

Tamní ekonomiku to ale paradoxně tlačí k větší efektivitě a inovacím. Poté co švýcarský frank v reakci na lednové rozhodnutí Švýcarské národní banky (SNB) opustit politiku slabé měny skokově zpevnil vůči euru až o 40 procent, si Švýcaři odsouhlasili prodloužení pracovní doby o dvě hodiny týdně.

Mezitím se situace zklidnila a frank je dnes silnější už jen asi o 12 procent. Důvodem je zlepšující se výhled ekonomiky eurozóny.

Této příznivé situace by měla podle Brütsche využít i Česká národní banka a příliš dlouho neváhat s opuštěním svého kurzového závazku.

Jak v kontextu švýcarských zkušeností hodnotíte politiku ČNB, kdy už dva roky nedovoluje koruně posílit pod hranici 27 korun za euro a hodlá v tom pokračovat ještě nejméně jeden rok?

Jako vnější pozorovatel mám dojem, že důvěryhodnost kurzového závazku a toho, co Česká národní banka říká, je celkem vysoká. Což je důležitá věc, pokud má taková politika fungovat. Švýcarská měna byla ale v době evropské dluhové krize využívána mnohem více jako bezpečný přístav, než je tomu v případě české koruny.

Myslím si, že v tomto smyslu má ČNB o něco méně práce než Švýcaři. Na rozdíl od České republiky nebyla také ve Švýcarsku nikdy hlavní motivací pro oslabení měny snaha zabránit deflaci. Ve Švýcarsku totiž všichni víme, že je tamní cenová hladina tak jako tak příliš vysoká.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se