Policisté viní bývalé manažery státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), že způsobili pojišťovně škodu 383 milionů korun. Bývalý generální ředitel EGAP Karel Pleva a jeho obchodní náměstek Jiří Skuhra údajně v dubnu 2010 v dokumentech pro jednání dozorčí rady úmyslně mazali a zkreslovali informace o riziku spojeném s výstavbou továrny na cement ve Vietnamu. Píší to páteční Lidové noviny (LN).

"Obvinění jednali s cílem dosáhnout schválení příslibu pojištění a následného uzavření pojistné smlouvy, protože si byli vědomi, že pokud by dozorčí rada EGAP znala všechny okolnosti obchodního případu, tak by příslib neschválila," citují LN z usnesení o zahájení trestního stíhání Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality.

Vyšetřovatelé dvojici viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba muži odmítli věc komentovat.

Podle LN by dozorčí rada EGAP v pátek mohla jednat o budoucnosti místopředsedy představenstva Milana Šimáčka, který byl členem vedení pojišťovny v době pojištění vietnamského úvěru. Na programu jednání to ale nemá.

Podklady pro jednání dozorčí rady EGAP o pojištění úvěru od České exportní banky (ČEB) pro Inekon Group a vietnamského investora Phu Son podle LN připravoval Skuhra. V materiálech údajně navrhl smazání několika pasáží, které byly k projektu skeptické, jako například závěr studie KPMG o rentabilitě vietnamského trhu s cementem. Pleva tyto úpravy údajně schválil. Dozorčí rada přes pochybnosti některých členů projekt schválila.

ČEB kvůli pochybnostem z projektu odešla, úvěr 2,5 miliardy korun poskytla PPF Banka. Ta později čerpání z úvěrového rámce stopla, z celkových 100 milionů eur se stihlo vyčerpat 30 milionů eur (cca 800 milionů korun), které chce nyní PPF Banka od EGAP.

Detektivové se kauzou zabývali zhruba od roku 2011. Loni v lednu si vyšetřovatelé došli pro dokumenty do EGAP, ČEB i do některých firem kvůli vyšetřování 16 případů podezřelého exportního financování.

O měsíc později protikorupční policie zahájila úkony trestního řízení.