Omezení korupce řadí čeští podnikatelé mezi tři hlavní priority, na které by se měla česká vláda v nadcházejících dvou letech soustředit. Až šest z deseti byznysmenů se podle průzkumu společnosti EY setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. Čtyři z deseti navíc byli přímo vyzváni úplatek poskytnout.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Neuplácí se prý přitom jen ve státní správě, ale i mezi firmami. Ve veřejném sektoru se ale dotázaní podnikatelé setkali dvakrát častěji než ve firmách. Pozitivní zprávou je, že v soudnictví nebo u policie se s přímou žádostí o úplatek setkala jen tři procenta podnikatelů. Pokles korupce ale zaznamenal jen každý čtvrtý podnikatel. Nejvíce si jich naopak myslí, že korupce je pořád stejná jako před dvěma lety. Tyto a další závěry vyplývají z průzkumu mezi účastníky soutěže EY Podnikatel roku.

"Čísla z našeho průzkumu potvrzují stále značné rozšíření korupce v Česku. Jádro problémů přitom nevězí jen ve veřejném sektoru. Více než polovina zaměstnanců z velkých firem říká, že jejich společnost nemá protikorupční pravidla, zhruba třetina firem neprovádí protikorupční školení a nezřídila linku pro whistleblowery," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

A dodává: "Dodržování etických pravidel je přitom jedním z předpokladů trvalého úspěchu firmy. I proto se v soutěži EY Podnikatel roku soustředíme na vyhledávání pozitivních příběhů českých podnikatelů, kteří mají nejen vynikající výsledky své firmy, ale zároveň posouvají etiku českého podnikatelského prostředí o stupeň výš než je v Česku běžné."

Neetické jednání ve firmách se přitom neomezuje pouze na korupci. Někteří vrcholoví manažeři mohou pod vidinou nutného růstu sáhnout k neetickým praktikám a například záměrně pozměnit hospodářské výsledky svého oddělení či firmy jako celku. Podle nedávné studie EY o podvodném jednání ve firmách přitom naopak úspěšné firmy na etická pravidla pamatují častěji a pozitivních výsledků dosahují i bez nekalých praktik.

Vedle bujícího korupčního prostředí vadí českým byznysmenům i vysoké výdaje státního rozpočtu (56 %) nebo špatná dopravní infrastruktura (48 %) i neefektivní výběr daní. 

"Českým podnikatelům záleží na zlepšování podnikatelského prostředí a zvyšování efektivity státu. I když si obecně myslí, že by k tomu mohli sami víc přispívat, politickou kariéru plánuje jen velmi malé procento z nich. Když vezmeme v potaz, že ti úspěšní dnes táhnou českou ekonomiku a dávají práci desítkám tisíc lidí, je to možná pro českou politickou scénu škoda," dodává Magdalena Souček.

Podnikatelé se do politiky aktivně nezapojují

Podnikatelé do české politiky patří a měli by se v ní angažovat. To si myslí si to tři pětiny účastníků průzkumu. Po ukončení svých podnikatelských aktivit se ale do politiky plánují zapojit jen výjimečně (3 %). Do politiky by šli zejména proto, aby nastartovali společenskou změnu (50 %) nebo vytvořili lepší podmínky pro podnikání (35 %).

Mezi manažerské vlastnosti, které by mohly českým politikům pomoci při jejich práci, řadí zejména vůdcovské schopnosti (43 %), orientaci na výsledky (37 %), vytrvalost (36 %), nadhled (28 %) nebo poctivost (24 %). Majorita (65 %) podnikatelů je přesvědčeno, že stát nebo obec by se měly řídit stejným způsobem jako firma.

Nominujte podnikatele do soutěže EY Podnikatel roku

V září byl v Česku zahájen už šestnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku. Do soutěže může podnikatele nominovat kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz, kde je přihláška i pro samotné podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 31. října 2015. Porotu soutěže zajímají nejen hospodářské výsledky, ale především výjimečné příběhy úspěšných podnikatelů.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se