Z Francie do Austrálie v pátek vyplula nákladní loď, která veze 25 tun jaderného odpadu a je podle Greenpeace a dalších organizací na ochranu životního prostředí pro podobný náklad nevhodná a nebezpečná.

Plavidlo německé společnosti BBC Chartering vyrobené v roce 2001 je podle nich ve špatném stavu. Uvedla to agentura AFP.

Greenpeace a francouzská ekologická organizace Robin des bois spolu s francouzským poslancem za Zelené Denisem Baupinem požádali úřady, aby zakázaly dopravu jaderného odpadu na této lodi, která je na "černém seznamu americké pobřežní hlídky". Poukázali také na to, že lodi BBC Shanghai vyčítaly četné nedostatky i různé přístavy, kde kotvila.

Úřady plavbu zorganizovanou francouzskou společností Areva povolily poté, co ve středu v přístavu Cherbourg na západě Francie provedly podle nich uspokojivou inspekci plavidla. Připustily, že se našly "menší prohřešky, které ale byly rychle odstraněny". Nic podle nich nenaznačuje, že by byl ohrožen život posádky či bezpečnost přepravovaného nákladu.

Ochránci životního prostředí se závěrem úřadů nesouhlasí. "Areva, která je na pokraji bankrotu, používá loď-popelnici pro (jaderný) odpad, aniž by se provedla nějaká seriózní inspekce," odsoudila postup společnosti a úřadů Nathalie Geismarová z organizace Robin des bois, která se specializuje na otázky spojené s moři a oceány.

Odpad pochází z použitého jaderného paliva, které Austrálie poslala do Francie na konci minulého a začátku současného století k recyklaci. Areva to provedla ve své továrně v Beaumont-Hague asi 20 kilometrů od Cherbourgu.

Podle francouzského zákona musí odpad z této operace opustit zemi do konce roku 2015. BBC Shanghai by měla doplout do přístavu Kembla nedaleko Sydney 27. listopadu.