Přední tuzemský velkoobchod s papírem OSPAP koupil od skupiny PaperlinX švédský Papyrus. Transakci posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zahájil správní řízení.

Převzetí firmy OSPAP je součástí strategie Papyrusu v budování vedoucí pozice v distribuci papíru, obalových materiálů a materiálů pro vizuální komunikaci na významných evropských trzích. Firma to uvedla na svém webu. OSPAP pokračuje ve své činnosti poté, co jeho vlastník PaperlinX Nederlands Holding B.V. upadl do nucené správy.

O plánovaném odkoupení OSPAPu informovaly HN v září, kdy převzetí firmy skupinou Papyrus oznámil management svým zaměstnancům.

Papyrus posiluje svoji pozici v oboru

"OSPAP je úspěšnou a dobře zavedenou společností s širokou zákaznickou základnou. Tato akvizice zvýrazní geografický význam Papyrusu v regionu, zlepší poskytovaný servis a portfolio a zvýší efektivitu pro zákazníky i Papyrus," uvedl Papyrus na svém webu.

ÚOHS se bude zabývat oblastí velkoobchodního prodeje grafického papíru, průmyslových balicích materiálů a tiskáren, což jsou činnosti, kterými se OSPAP zabývá. Firma byla v letech 2009 až 2013 ve ztrátě. Výsledky za loňský rok zatím podle ekonomické databáze Prodata nezveřejnila.

Papyrus Group je přední evropský velkoobchod papírem a obalovými materiály s čistým obratem 1,567 milionu eur v roce 2014. Papyrus má v současné době zastoupení ve 20 zemích po celé Evropě a zaměstnává 1900 pracovníků. V Česku podniká jeho dceřiná firma Papyrus Bohemia s.r.o., která podala také návrh na ovládnutí OSPAP na ÚOHS.

Původní vlastník nezvládl expanzi

Australská skupina PaperlinX začala na evropský trh výrazně vstupovat v roce 2003. Tehdy odkoupila část divize od nizozemské společnosti Buhrmann, pod niž patřil i český Ospap. Mateřský PaperlinX v té době chtěl zopakovat ekonomický úspěch z Nového Zélandu a Austrálie, expanzi v Evropě ale kvůli přeinvestování nezvládl. Začaly mu padat ceny akcií, společnost propouštěla a postupně se zbavovala jednotlivých poboček. Ty buď krachovaly, nebo končily v insolvenci.   

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pro český Ospap byl nejhorší poslední půlrok. "Chybná rozhodnutí se stala už před deseti lety a kvůli velikosti podniku měla velkou setrvačnost," hodnotí jednání firmy PaperlinX ředitel velkoobchodu Ospap Petr Breburda.

Tuzemská dcera si i přes jednání mateřské společnosti v porovnání s ostatními pobočkami vedla dobře. Loni skončila s tržbami přesahujícími 1,35 miliardy korun. Podle účetní uzávěrky byla ve ztrátě několik desítek milionů korun.