Ve vinařském kraji na jižní Moravě suší bylinky. A následně několik desítek tun koření a čajových směsí zabalí a prodají do celého světa. Například do Austrálie, na Nový Zéland nebo do Japonska. Svým netradičním byznysem zaujala společnost Sonnentor z Čejkovic na Hodonínsku porotu regionálního kola soutěže Firma roku a skončila na prvním místě.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V roce 1992 založil tehdy pětadvacetiletý Tomáš Mitáček společně s rakouským partnerem podnik Sonnentor, který v tuzemsku funguje jako dceřiná pobočka rakouské firmy. Podnik odebírá produkty výhradně ekologického zemědělství a následně je prodává v biokvalitě. "Lpíme na udržení tradičních postupů s vysokým podílem ruční výroby. V tomto ohledu neplánujeme inovovat," říká zakladatel a minoritní vlastník Tomáš Mitáček. 

V oblasti podnikání je ale jihomoravská firma inovativní dost - například má vlastní projekt, v rámci něhož mohou lidé nahlédnout do výroby a namíchat si vlastní směs koření nebo čajů. "Zatím nemám vlastní farmu, ale do budoucna by se to mohlo změnit," nastiňuje možné plány šéf společnosti, jejíž tržby se loni vyšplhaly na přibližně 200 milionů korun. Firma zaměstnává okolo stovky lidí.

Společnost si odnesla dvojité vítězství - je oceněná i jako Odpovědná firma Jihomoravského kraje. A to například díky ekologickým obalům nebo fair trade obchodování. "Kromě aktivní podpory ekologického zemědělství a zpracování bioproduktu oživujeme tzv. "brownfields", což znamená, že revitalizujeme staré výrobní areály, které přestaly plnit původní funkci, pro kterou byly v dřívějšku postaveny, a vnášíme do nich nový život," dodává Mitáček.