Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

ČR. Apple o půlnoci uvedl na český trh nové telefony iPhone 6s a iPhone 6s Plus.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů. 

Praha. 09:00 Konference Budoucnost práce, kterou pořádá Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR a Českomoravská konfederace odborových svazů. Konferenci, která se zaměří na proměny pracovních vztahů a práce v souvislosti se stále rychleji postupující digitalizací a také na spravedlivé ohodnocení práce, zahájí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Praha. 09:30 TK ministra zemědělství Mariana Jurečky k představení návrhu nového vinařského zákona.

Praha. 13:00 Komentář České národní banky ke zveřejněným údajům o vývoji inflace za září 2015.

Třeboň. Začíná výlov největšího českého rybníka Rožmberk. Loni třídenní výlov navštívilo téměř 60 000 lidí.

Brusel. Stávka železničních zaměstnanců v Belgii.

Lima. Začínají výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB).

Apple spustil prodej nového iPhonu 6s v Česku

Americký výrobce Apple v pátek začal v Česku prodávat nové verze svého telefonu iPhone 6s a 6s Plus. První nedočkavci si mohli telefon pořídit po půlnoci v prodejně Vodafonu na Václavském náměstí v Praze, ostatní obchodníci zahájí prodej nebo doručování ráno.

Česko je jednou ze 40 zemí, kde se v pátek telefon začíná prodávat.

T-Mobile kvůli novému iPhonu upravil otvírací dobu své značkové prodejny na Národní třídě již na 7:00. Pro obchod nachystal celkem 50 přístrojů bez závazku.

Telefon bez závazku stojí u T-Mobilu od 21 099 korun, O2 cenu nasadilo od 20 995 korun a Vodafone iPhone 6s s 16 GB prodává za 21 177 korun. V Datartu je základní model za 21 190 korun, stejně jako v síti Euronics. Cena u operátorů může být nižší, pokud se zákazník zaváže k využívání jejich služeb.

V peruánské Limě začíná výroční zasedání MMF a Světové banky

Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) začíná v pátek v peruánském hlavním městě Limě.

Ministři financí, centrální bankéři, vysocí manažeři a akademici z celého světa zde budou do neděle diskutovat o otázkách světového zájmu, včetně vyhlídek světové ekonomiky, udržitelného růstu či problému nerovnosti.

Rady guvernérů obou institucí se obvykle scházejí jednou do roka, nejčastěji v září nebo v říjnu. Každý třetí rok se toto setkání koná mimo Washington, kde mají obě instituce sídlo. V Latinské Americe se taková schůzka naposledy uskutečnila v roce 1967, a to v brazilském Riu de Janeiru. 

Výrobce sálavého topení je Firmou roku v Olomouckém kraji. V Evropě je jedničkou

Výrobce elektrického sálavého topení Fenix Trading se stal Firmou roku v Olomouckém kraji. Mezi živnostníky porotu nejvíce zaujal umělecký kovář Ivo Stawaritsch z Kostelce na Hané.

Mezi dalšími oceněnými živnostníky je troubelický výrobce čokolády František Bačík, který se inspiroval na plantážích v Ekvádoru.

Výrobce zámků a klíčů FAB vymyslel, jak otevírat dveře pomocí mobilní aplikace

Tradiční výrobce zámků a klíčů FAB patří od roku 1997 do švédské skupiny Assa Abloy, která z Česka vyváží do celého světa. Tuzemská dcera má za sebou úspěšný rok - dosáhla rekordních tržeb a inovuje.

Čeští inženýři například vymysleli způsob, jak otevřít dveře pomocí mobilní aplikace.

Vracíme Velké pardubické důvěru

Velké pardubické, jejíž 125. ročník se poběží v neděli, ještě nedávno hrozil krach. Provozovateli závodů, firmě Dostihový spolek, se ale podařilo situaci stabilizovat.

V čele spolku stojí od roku 2013 Richard Benýšek, manažer řady projektů skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.