Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. 9:00 Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za září.

Praha. 10:00 Tisková konference Exekutorské komory ČR. Témata: Jaké jsou poslední statistické údaje v oblasti soudních exekucí? Lepší se situace, nebo se problémy dlužníků prohlubují? Kolik lidí má více než deset exekucí? Budou soudní exekutoři ještě stále vymáhat? 

Praha. 11:30 Briefing náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy, prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a generálního ředitele pojišťovny EGAP Jana Procházky před pracovní cestou na Kubu.

Praha. 17:45 Předseda vlády Bohuslav Sobotka přednese projev na slavnostním připomenutí 25. výročí Svazu podnikatelů ve stavebnictví, které pořádá Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR v rámci Dnů stavitelství. 

Pardubice. 09:30 Tisková konference k novému vývojovému centru společnosti O2, které vzniklo v Pardubicích a v průběhu následujících měsíců zaměstná desítky IT odborníků z celého regionu.

Lucembursko. Zasedání ministrů dopravy, spojů a energetiky zemí EU. Na programu především otázky železniční dopravy. Za ČR ministr dopravy Dan Ťok.

Berlín. 08:00 Bilance německého zahraničního obchodu za srpen.

Lima. 16:00 Před pátečním zahájením podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) vystoupí šéfové těchto institucí

Washington. 16:00 Ředitel americké součásti Volkswagen Group of America Michael Horn vypovídat před vyšetřovací komisí amerického Kongresu. 

Volkswagen neuklidnil akcionáře, řidiče ani zaměstnance. Skandál s emisemi ho může stát závratných 35 miliard eur

jarvis_56154e46e4b091efa712efb4.jpeg

Největší automobilka světa se snaží mírnit dopady skandálu s podvody při měření emisí, ale nové informace zatím nepřináší.

"Nikomu nepomohou spekulace nebo povrchní a předběžné zprávy o postupu vyšetřování," řekl nový šéf dozorčí rady koncernu Hans Dieter Pötsch. Pouze ujišťuje, že vyšetřovatelé z firmy Jones Day tvrdě pracují, ale ještě nějaký čas to zabere.

Přitom jen pár hodin po tomto vágním prohlášení měla firma dodat zprávu o pokrocích ve vyšetřování a o tom, jak celou situaci bude řešit, německým a americkým úřadům.

Cenová válka o hypotéky pokračuje. Banky se vrací k historicky nejnižším minimálním sazbám, zdražovat nebudou

Regulace hypotečního trhu by neměla na banky výrazně dopadnout - Ilustrační foto.

Ještě před několika měsíci to vypadalo, že hypotéky na podzim začnou zdražovat, aktuální vývoj to ale nepotvrzuje. V nejnovějších podzimních kampaních se naopak některé banky vrací ke svým historicky nejnižším minimálním sazbám z první poloviny letošního roku, které během léta mírně navýšily.

Nejčerstvějším dokladem je ve středu oznámená akce Raiffeisenbank, která v rámci svých tradičních podzimních "Hypodnů" do konce listopadu nabízí hypotéky s pevnou fixací na tři a více let s úrokem od 1,99 procenta. "Na konci srpna jsme snížili úrokové sazby u všech fixací o 0,1 procentního bodu a teď přicházíme s dalším zvýhodněním, a to o 0,2 procentního bodu. Jsme zpět na nejnižší sazbě letošního roku," říká Tomáš Zavoral, mluvčí Raiffeisenbank.

Pátá největší tuzemská banka chce zvýšit počet svých klientů a hypotéky jsou jedním ze způsobů, která jí v tom může významně pomoci. K podepsané smlouvě dává klientům dokonce i bonus 4 tisíce korun.

Světovou ekonomiku nejvíce ohrožují vysoké dluhy firem na rozvíjejících se trzích, varuje MMF

Šéfka MMF Christine Lagardeová

Největší riziko pro stabilitu světové ekonomiky nyní představují rozvíjející se trhy, zejména kvůli příliš vysokým dluhům, které si nabraly tamní firmy. Ve zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).

Tato situace by podle něj mohla odstartovat dluhovou krizi a odliv kapitálu z těchto ekonomik, které se už teď potýkají s dopady nízkých cen komodit.

SABMiller odmítl další nabídku na převzetí od rivala AB InBev. Dva a půl bilionu korun bylo málo

Druhá největší pivovarnická skupina na světě SABMiller bez dlouhého váhání odmítla v pořadí už třetí nabídku na převzetí od svého většího rivala Anheuser-Busch InBev. Zhruba 68 miliard liber (2,5 bilionu korun), které světová pivovarnická jednička za SABMiller nabízela, prý firmu neohodnocovalo dostatečně.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

AB InBev učinil již dvě nabídky na převzetí SABMiller, které činily 38, respektive 40 liber za jednu akcii SABMiller. Ve své nejnovější nabídce navrhoval zaplatit za jednu akcii požadované firmy 42,15 libry v hotovosti.

Česko je lídrem regionu v realitních investicích. Prvenství pomohl prodej Palladia i RPG bytů

jarvis_55d0ab17e4b01d9e5f20958c.jpeg

Česko je letos lídrem realitních investic ve střední a východní Evropě. Objem transakcí během prvních devíti měsíců letošního roku vzrostl meziročně o 130 procent na 2,358 miliardy eur (63,9 miliardy korun). Na veletrhu komerčních nemovitostí Expo Real v Mnichově o tom informovala realitní poradenská společnost CBRE.

Už v pondělí svůj odhad zveřejnila společnost JLL, podle níž se v České republice od začátku roku prodaly komerční nemovitosti za 2,39 miliardy eur (64,8 miliardy korun).