Britskému obchodnímu řetězci Tesco za první pololetí letošního finančního roku spadl provozní zisk o 55 procent na 354 milionů liber (zhruba 13 miliard korun).  Firma, která působí rovněž v České republice, to oznámila ve středu. Tesco se v poslední době potýká s odlivem zákazníků na britském trhu. Firmu navíc zasáhl účetní skandál týkající se nadhodnocování zisků.

Tesku klesají tržby zejména doma na Britských ostrovech. Zatímco ve střední Evropě včetně Česka a v Turecku tržby po očištění o změnu kurzů rostou a za první pololetí přidaly 2,5 procenta, ve Velké Británii a v Irsku poklesly o 0,6 procenta a v Asii o 1,7 procenta. Tržby na klíčovém trhu v Británii klesají ve velkých supermarketech, naopak jediný typ Teska, ve kterých Britové nechávají čtvrtletí co čtvrtletí víc peněz, jsou večerky Express.

Společnost ve středu uvedla, že zisk ve finančním pololetí, které skončilo 29. srpna, podkopaly vysoké náklady na reorganizaci aktivit. Dodala však, že její plán na zlepšení hospodářských výsledků začíná fungovat.

"V Británii pokračujeme ve zlepšování všech aspektů nabídky zákazníkům, což vede k růstu objemu prodeje," uvedl generální ředitel společnosti Dave Lewis. "Náš transformační program v Evropě podpořil růst a snížil provozní výdaje. V Asii jsme za obtížných ekonomických podmínek zvýšili tržní podíl," dodal.

Tržby českých obchodů Tesco včetně prodejů pohonných hmot dosáhly v první finančním pololetí 20,8 miliardy korun, meziroční srovnání firma neuvedla. V celé střední Evropě řetězec zvýšil meziročně tržby bez prodejů pohonných hmot o 3,2 procenta.

V ČR Tesco za poslední rok zavřelo šest prodejen, kromě hypermarketu v Ústí nad Labem šlo o menší obchody Tesco Expres na severu Moravy, kde firma neprodloužila nájemní smlouvy. Celkem řetězec provozuje 203 obchodů.

"Odvedli jsme velký kus práce, po vytvoření jednotného vedení pro střední Evropu jsme ušetřili čas, peníze a energii, které jsme schopni nyní investovat do zlepšování nabídky pro naše zákazníky," uvedl generální ředitel Tesco Europe David Morris.

Tesco v Asii přitom zhruba do měsíce předá novému kupci korejskou část řetězce HomePlus za 4,2 miliardy liber, v přepočtu zhruba 150 miliard korun. Je to součást strategie nového generálního ředitele Lewise, který se chce soustředit zejména na britský trh a zlepšit finanční zdraví celé skupiny. Pod jeho vedením Tesco uzavřelo téměř osm desítek obchodů, z toho přes padesát ve Velké Británii a šestnáct v Evropě. Lewis také zastavil otevření další padesátky prodejen.

V souvislosti s tím se dlouhé měsíce spekuluje, že na prodej je i Tesco ve střední a východní Evropě včetně Česka. Letos v dubnu se sloučilo vedení pro celý region, které je řízeno z Prahy.  Na trhu se spekuluje o tom, že jedním ze zájemců o Tesco je i investiční fond Hartenberg, ve kterém investor Jozef Janov a šéf akvizic Agrofertu Libor Němeček řídí investice ministra financí Andreje Babiše mimo Agrofert.

Před týdnem ale předseda představenstva Teska John Allan na setkání akcionářů uvedl, že může vyloučit v blízké době prodej dalších aktivit Teska. "Naším záměrem v současné době je držet to, co máme, rozvíjet to a dostat to do nejlepšího stavu," prohlásil Allan.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v Česku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů. V Česku podle svých internetových stránek Tesco zaměstnává téměř 14 000 lidí.