Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker předložil Turecku akční plán ohledně společného postupu v otázce uprchlíků. Děje se to v situaci, kdy Ankara podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska varovala Evropskou unii, že ze Sýrie by mohly před válkou utéci další dva až tři miliony lidí.

Brusel navrhuje, že by Turecku do konce příštího roku poskytl až miliardu eur na zvládání situace s uprchlíky ze Sýrie a Iráku. Ankara by naproti tomu měla vytvořit systém registrace a kontroly migrantů a uprchlíků, aby se směrem do Evropy dostávalo méně neregistrovaných lidí. Zároveň má Turecko zefektivnit azylový proces, aby ubylo počtu osob s nejasným statusem. K jeho úkolům také podle navrženého plánu, který v Juncker představil v Evropském parlamentu, patří zajistit uprchlíkům po dobu jejich pobytu v zemi přístup na pracovní trh a k sociálnímu systému.

V Turecku v současnosti žijí asi dva miliony uprchlíků ze Sýrie, kde čtyři a půl roku zuří občanská válka. Tusk uvedl, že podle tureckých odhadů by mohly přijít až tři miliony Syřanů z Halabu a okolí.

Některým europoslancům se nelíbí, že vedení EU jedná s Ankarou, aniž by se zabývala porušováním lidských práv v Turecku a tvrdým postupem vůči kurdské menšině. Tusk ale řekl, že EU musí spolupracovat s Ankarou, protože jinou možnost nemá a okolní svět EU s těžkou situací pomoci nehodlá. Ostře také kritizoval Maďarsko, Slovensko, Itálii a Řecko za to, že podle EU nedodržují unijní azylová a pohraniční pravidla.

Kritika se v europarlamentu snesla i na hlavu slovenského premiéra Roberta Fica ze strany Směr-sociální demokracie kvůli postupu ohledně uprchlických kvót, které Bratislava odmítla a Slovensko se kvůli nim hodlá obrátit na soud EU v Lucemburku. Vedení evropských socialistů bude kvůli tomu jednat o možnosti pozastavení členství Ficovy strany.

Maďarsko, které před časem povinné kvóty odmítlo společně se Slovenskem, Českem a Rumunskem, má v plánu svůj boj proti nim vystupňovat. Řek to v úterý šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Jak by měl tento boj vypadat, ale nevysvětlil.

Česká vláda na pomoc Maďarsku při ostraze schengenských hranic, přes které denně přecházejí tisíce migrantů, poskytne více než 25 policistů a vojáků, které slíbila v pondělí. V úterý to řekl premiér Bohuslav Sobotka. O konkrétních počtech budou ve čtvrtek jednat ministři vnitra visegrádské čtyřky. Sobotka chce, aby Maďarsku pomohly i Polsko a Slovensko. Na pomoc uprchlíkům v Maďarsku Praha poskytne také 50 topných souprav v do stanů. Budapešť o topení požádala kvůli blížící se zimě.

Řecký premiér Alexis Tsipras a jeho rakouský kolega Werner Faymann navštívili ostrov Lesbos, aby tam zkontrolovali situaci uprchlíků a shodli se na potřebě urychleného vybudování středisek k zefektivnění evidence běženců mířících do EU.

Středozemní moře, která je kromě Balkánu pro migranty další cestou do Evropy, letos překonalo asi 558 000 běženců, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci. Téměř 3000 jich při riskantní cestě za lepším životem zemřelo.