Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podpořil stávkující pracovníky z brněnské firmy IG Watteeuw ČR. Jejich důvody považuje za racionální a pochopitelné, požadavky za umírněné.

Zaměstnanci vstoupili do stávky 29. září, odmítli mimořádné víkendové směny. Na postup firmy si chtějí podle šéfa tamních odborů Zlatomíra Vyhňáka v úterý stěžovat inspekci práce.

"Ty důvody, které vedly zaměstnance ke stávce, pokládám za naprosto racionální. Zaměstnanci se brání tomu, aby byla nařizována práce o víkendu způsobem a v tempu, které jsou nepřijatelné, a podle mého názoru může odporovat zákoníku práce," řekl premiér. Podle něj jsou požadavky stávkujících umírněné a firma by na ně měla přistoupit. Dodal ale, že společnost je soukromá a kabinet se nemůže v řešení sporu nijak angažovat.

Podle předáka do stávky vstoupilo 210 lidí, po týdnu jich stávkuje 205. "Vydržíme asi hodně dlouho. Není možné, abychom to teď vzdali. V naší firmě nejde o to, aby se extrémně navyšovaly mzdy. Jde o to, aby lidé nedělali šest dní v týdnu. Zaměstnavatel na to nechce slyšet," řekl Vyhňák. Doufá, že do dialogu vstoupí majitel firmy.

Kolektivní smlouva ve firmě vypršela letos v březnu. Podle odborářů firma teď předložila k podpisu návrh nové smlouvy, která by měla platit do roku 2018. V ní prý byly i mimořádné směny s více než stovkou hodin. Předáci to odmítli podepsat. Podle nich je postup firmy protiprávní. V úterý se obrátí na inspekci práce. Pokud by protest trval déle, finančně stávkujícím pracovníkům přispěje odborový svaz KOVO.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Společnost loni mírně zvýšila tržby z vlastních výrobků a služeb, podle výroční zprávy dosáhly víc než miliardy korun. Zisk zvedla téměř osminásobně, činil 113 milionů. Ve zprávě se uvádí, že se podařilo výrazně snížit náklady a firma neplatila žádnou smluvní pokutu. Zaměstnanci požadovali také zvýšení mezd o 2,5 procenta. Pokud by ale podnik ustoupil od víkendové práce, byli podle Vyhňáka ochotni se přidání vzdát.

Za stávkující se postavila i Českomoravská konfederace odborových svazů. Její předák Josef Středula o situaci v podniku informoval evropskou odborovou centrálu. Uvedl, že společnost v Česku v minulosti získala investiční pobídky. "Někdo se snaží z lidí získat vše, a dokonce za hranou zákona, to se v ČR v žádném případě dít nesmí. Firma se nenachází v žádné banánové republice," řekl po jednání odborářů s premiérem Středula.