Členové dozorčí rady Volkswagenu mají obavy z negativního dopadu skandálu kolem falšování údajů o emisích na hodnocení úvěrové spolehlivosti koncernu ratingovými agenturami. Zvažují proto kroky, které by posílily finanční pozici podniku. Nejednali však o žádném prodeji majetku či značek. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké radě.

Podle zdrojů panují obavy, že zhoršení úvěrových ratingů by automobilce zvýšilo náklady na půjčky a narušilo její snahu o obnovení důvěry investorů. Dozorčí rada prý v důsledku těchto obav zvažuje opatření ke snížení nákladů a na podporu přílivu hotovosti. Podle jednoho ze zdrojů firma pravděpodobně přikročí k navýšení kapitálu v případě, že náklady na skandál překročí "kritickou úroveň".

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Ratingová agentura Moody's minulý týden zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Volkswagenu na negativní, čímž signalizovala možnost snížení ratingu. Skandál kolem emisí podle Moody's ohrožuje pověst i finanční flexibilitu Volkswagenu. Ratingová agentura Fitch pak předpověděla, že skandál ovlivní celý automobilový průmysl.

Ve středu večer o skandálu kolem falšování údajů o emisích několik hodin jednal výkonný výbor dozorčí rady. Podle informací agentury DPA obdržel předběžnou zprávu o interním vyšetřování, ze které vyplývá, že rozhodnutí o instalaci softwaru umožňujícího manipulace s testy emisí padlo již v v letech 2005 a 2006, a to v oddělení pro vývoj motorů v centrále podniku. Stále prý ale není jasné, kdo konkrétně nese za instalaci tohoto softwaru do automobilů zodpovědnost.

Volkswagen minulý týden přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval zhruba do 11 milionů naftových aut v celém světě. Ministr hospodářství německé spolkové země Dolní Sasko Olaf Lies, jenž je členem dozorčí rady VW, tento týden uvedl, že pracovníci Volkswagenu zodpovědní za skandál postupovali zločinně a musí přijmout osobní zodpovědnost.

Skandál vypukl v pátek 18. září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (téměř 440 miliard korun). Skandál navíc začaly minulý týden vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Součástí koncernu Volkswagen je rovněž česká Škoda Auto. Ta v pondělí oznámila, že manipulace s emisemi naftových motorů zahrnují zhruba 1,2 milionu vozů s její značkou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist