První lavička, která umí dobít telefon, fotoaparát, tablet nebo čtečku, se objeví před Národní technickou knihovnou v Praze-Dejvicích. Novinku s názvem CapaSitty v úterý představila společnost FullCapacity. Do roka chtějí autoři nainstalovat v Česku okolo stovky těchto zařízení.

"Jednáme s několika městskými částmi, začínáme jednat i s národními parky a chráněnými krajinnými oblastmi," říká kreativní ředitel společnosti FullCapacity Jan K Rolník, jehož tým s lavičkou přišel. Nápad podle něj může najít uplatnění právě ve volné přírodě, kde lidé nemívají jinou šanci, jak si nabít elektronické zařízení.

Energii do laviček dodává slunce. Samotné nabíjení by mělo podle Rolníka mít ve srovnání s klasickou zásuvkou dvoutřetinovou rychlost. Kromě nabíjení elektroniky mají chytré lavičky poskytovat lidem i wi-fi připojení k internetu, na daném místě ale musí být telefonní signál.

"Ode dneška začínáme brát předobjednávky, optimalizovat cenu, výrobu a uvidíme, jak to půjde," odpovídá Rolník na otázku, kolik těchto laviček by v Česku mohlo být zhruba za rok. Neupřesnil ani, kolik zájemců si už lavičku objednalo.

"Náš původní plán byl třicet laviček, teď si myslím, že by jich mohlo být sto," dodává s tím, že už mají předběžně domluvenou distribuci pro český, slovenský a polský trh. Výrobce ale zatím domluveného nemají. "Teď doufáme, že to zvládneme sami," uvádí Rolník.

V současnosti existuje pouze jeden exemplář lavičky, a to prototyp. Z Prahy nyní zamíří na výstavu Expo 2015 do Milána, pak se vrátí do Dejvic. Výroba dalších kusů se teprve připravuje.

Pořizovací cena jedné lavičky se má podle Rolníka pohybovat mezi 90 a 140 tisíci korun. Záleží na tom, o jaký typ půjde a jak velká bude objednávka. Autoři totiž plánují nabízet různé varianty - například lavičky bez opěradel nebo se stříškou, případně je propojovat do nějakého "řetězu", aby se prodávaly ve větším množství. "Samozřejmě platí, že čím více bude objednávek, tím níž se nám povede cenu dostat," říká Rolník.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zatím není jasné ani to, jak dlouho výroba chytré lavičky potrvá. Samotný prototyp vznikal čtyři měsíce. Lavičky jsou vyrobeny z betonu a oceli, na povrchu mají dřevo a vzadu solární panel. Podle designérky Zuzany Jirkalové jsou udělané tak, aby šly co nejméně zničit - samotný objekt váží zhruba 400 kilogramů. 

"Bude potřeba chránit hlavně panely, takže se počítá s nějakým bezpečnostním sklem," dodává Tomáš Vlach z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.