Poptávka po zaměstnancích v Německu se v září díky příznivým hospodářským podmínkám vyšplhala na nejvyšší úroveň v historii. Vyplývá to podle agentury DPA z údajů, které v úterý zveřejnil spolkový úřad práce.

Index, který sleduje počet nabízených pracovních míst, v září dosáhl rekordních 195 bodů. Oproti srpnu tak stoupl o jeden bod a v meziročním srovnání se zvýšil dokonce o 24 bodů.

"Dobrá hospodářská situace v Německu vede k silné poptávce po pracovních silách," uvedl úřad práce. Velké množství volných pracovních míst nabízí například obchod či zdravotnické a sociální služby.

Obtížně se prý nyní obsazují zejména pracovní pozice ve strojírenství a některých odvětvích kovoprůmyslu a elektroprůmyslu, čím dál větší problémy jsou rovněž se získáváním odborníků na informační technologie. O plošném nedostatku pracovních sil nicméně podle analýzy úřadu práce zatím nelze hovořit, napsala agentura DPA.

Míra nezaměstnanosti v Německu v srpnu podle sezonně očištěných údajů zůstala na 6,4 procenta, což představuje nejnižší úroveň od sjednocení země v roce 1990. Zprávu o zářijovém vývoji nezaměstnanosti zveřejní úřad práce ve středu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V Německu se nyní diskutuje o integraci migrantů na pracovní trh. Šéf úřadu práce Frank-Jürgen Weise nedávno varoval, že běženci mohou mít při získávání práce problémy, protože velká část z nich ovládá němčinu jen velmi špatně.

"Varuji před přehnanými očekáváními, že se běženci rychle integrují na pracovním trhu. Mnoho z nich nemá dostatečné jazykové znalosti, dalším chybí kvalifikace," řekl Weise deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vyjádřil nicméně přesvědčení, že z dlouhodobého hlediska mohou běženci znamenat pro německý pracovní trh obohacení.