Spotřeba tuzemských ocelářských výrobků letos v prvním pololetí vzrostla o 6,7 procenta na 3,3 milionu tun. Spotřebu pozitivně ovlivňuje růst ekonomiky, řekl na Mezinárodním strojírenském veletrh v Brně výkonný ředitel svazu Hutnictví železa Jaroslav Raab. Ještě více roste spotřeba dlouhých výrobků, které jsou v Česku hlavním oborem.

"Na tomto pozitivním výsledku se podílí jak tuzemská výroba, tak zejména dovoz. Konkrétně vzrostl dovoz o téměř devět procent, zatímco vývoz jen o 1,7 procenta," uvedl Raab.

Ve výrobě oceli podle odborníků globálně nastává určitý pokles hlavně vlivem stabilizace výroby v Číně. "Také v České republice výrobci respektují požadavky odběratelských odvětví, jak vyplývá z pozitivního růstu výroby oceli o 1,6 procenta," uvedl Raab.

Výroba surové oceli v Česku vzrostla v pololetí na 2,8 milionu tun. Za celý rok by měla dosáhnout 5,3 milionu tun, což znamená meziroční pokles o 1,5 procenta. Raab řekl, že při posuzování statistických údajů týkajících se výroby je nutno vždy vzít v úvahu také potřebné provozní podmínky, zejména plánované opravy a investice.

Podle mluvčí ArceloruMittalu Barbory Černé Dvořákové první letošní pololetí dopadlo podle očekávání. "Ocelářství se potýká s rostoucí konkurencí ze strany SNS a Číny, které vyvážejí do Evropy stále více oceli s nízkými cenami kvůli devalvaci tamních měn," uvedla Černá Dvořáková. 

    Výroba v rámci zemí EU letos za prvních pět měsíců dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2008 a meziročně vzrostla o 1,5 procenta. Vedla k tomu například registrace nových vozidel, která je nejvyšší za poslední čtyři roky. Po strmém propadu v letech 2012 a 2013 začalo stavebnictví v roce 2014 opět růst. "Situaci pomáhá také slabé euro a nízké ceny ropy. Tyto indicie vedly skupinu ArcelorMittal k predikci, že zjevná spotřeba oceli v Evropě by v roce 2015 měla růst o dvě až dvě a půl procenta," uvedla Černá Dvořáková.

Oživení na trhu v ČR i zahraničí zaznamenala i švédsko-finská skupina SSAB, která zaměstnává celosvětově 17 000 lidí. "V ČR vidíme potenciál v automobilovém průmyslu, který jako odvětví roste," uvedl dnes na MSV šéf obchodu SSAB pro střední, východní Evropu a Rakousko Roman Kaiser. Podle něj se situace v jednotlivých částech světa mění a firma tak vykrývá pokles v jednom regionu růstem jinde. "V ČR ale pociťujeme pozitivní trend," uvedl Kaiser.

V Česku je několik desítek hutních firem. Z nich je 12 hlavních společností součástí akciové společností Hutnictví železa, která zaujímá asi 90 procent ocelářského trhu. V roce 2014 bylo v těchto společnostech zaměstnáno zhruba 15 tisíc lidí. 

Vývoj a očekávané objemy výroby ocelářských výrobků v ČR (v tis. tun)

Zdroj: svaz Hutnictví železa