Státní exportní pojišťovna EGAP pojistila v letošním roce export do Ruska za téměř pět miliard korun. Na Business dni Ruské federace na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně o tom informoval generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Největším případem je zakázka za téměř tři miliardy korun, kterou získala česká inženýrská firma Chemoproject Nitrogen. Jde o projektování a modernizaci chemičky na výrobu hnojiva pro ruskou společnost PhosAgro v ruském Čerepovci.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"K útlumu českého exportu do Ruska v posledním roce došlo, EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu, i když s velkou obezřetností. Nové obchody musí mít přiměřené riziko. Proto spolupracujeme s 15 systémovými bankami Ruska a podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech," uvedl Procházka.

Obchodní případ Phos Agro podle něj splňuje základní kritérium pojištění. Jde o silný ruský subjekt s mezinárodním ratingem, významným postavením na světovém trhu a s podstatnými příjmy v zahraniční měně. Financující bankou je v tomto případě UniCredit.

EGAP má v současné době rozjednaných dalších deset obchodních případů do Ruska, ve finální fázi pojištění jsou dva vývozy do Sverdlovské oblasti. Jde o dodávku 12 obráběcích strojů a devíti komorových pecí pro ruskou společnost VSMPO-AVISMA.

Společnost VSMPO-AVISMA je celosvětově jediný, plně integrovaný výrobce titanu, titanových výrobků včetně slitin titanu, aluminia, magnesia a ocelových produktů. Společnost má monopolní postavení na ruském trhu a řadí se mezi tři nejvýznamnější výrobce titanu ve světě.

Její dodávky jsou zaměřeny do hlavních odvětví průmyslu, zejména do leteckého průmyslu a kosmických technologií. Do roku 2020 má uzavřeny kontrakty na dodávky například se společnostmi Airbus a Boeing. EGAP očekává podpis obou smluv do konce roku. Mezi další projednávané případy pak patří například vývoz výztuží a dopravníků pro důlní průmysl, export zemědělské techniky a jedná se i o dodávce souprav pro metro v Petrohradu.

Problémy s elektrárnami

Procházka v Brně zmínil také tři problémové případy, které nyní pojišťovna intenzivně řeší. Jde o projekty elektráren Krasavino a Salechard a dále o dořešení případu se společností UralVagonZavodsk.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

EGAP má nyní ve svém portfoliu celkem 106 obchodních smluv s ruskými partnery, ve spolupráci s financujícími bankami je individuálně sleduje. "Od začátku letošního roku bylo přitom 20 smluv úplně splaceno, ve druhém čtvrtletí EGAP zaevidoval splátky z Ruska ve výši téměř tří miliard korun. Celkem 33 případů však musel nebo bude muset restrukturalizovat. Důvodem je především propad rublu a oslabení ruské ekonomiky," dodal Procházka.

Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu objem českého exportu do Ruska za letošních sedm měsíců meziročně klesl o 32,8 procenta na 45,26 miliardy korun. V absolutních číslech to znamená ztrátu 22 miliard. Pokles souvisí s krizí na Ukrajině i horší ekonomickou situací Ruska. Nejvíce je postiženo české strojírenství.