Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) schválilo rezoluci, která stanovuje základní principy pro restrukturalizaci státních dluhů. Rezoluce, která nemá právně závazný charakter, je reakcí na loňské problémy Argentiny, která se kvůli spekulacím opět dostala do platební neschopnosti.

Pro přijetí rezoluce hlasovalo 136 ze 193 členů. Šest jich bylo proti, a to USA, Británie, Německo, Kanada, Japonsko a Izrael, zbývajících 41 se hlasování zdrželo.

Návrh na přijetí rezoluce předložila Jihoafrická republika. Na rozdíl od rady bezpečnosti, která může vydávat právně závazné rezoluce, jsou rezoluce valného shromáždění nezávazné, mají však významnou politickou váhu.

Rezoluce vyzývá dlužníky a věřitele, aby při dohodě o restrukturalizaci státního dluhu jednali "v dobré víře a ve společném duchu", dohodu by neměl nikdo k ničemu zneužívat. Restrukturalizace by měla vést ke stabilizaci dluhové situace, která ochrání práva věřitelů, ale zároveň podpoří ekonomický růst.

Nezávislý odborník OSN na zahraniční dluh a lidská práva Juan Pablo Bohoslavsky nazval rezoluci pozitivním krokem. Pomůže prý vyjasnit, která současná pravidla a principy mezinárodního práva se vztahují k otázce státního dluhu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Státní dluh by měl být zaměřen na realizaci hospodářské a sociální politiky s cílem dosáhnout růstu a rozvoje v dotyčných zemích," citovala ho agentura AP. "Bohužel, jak se často stává, státní dluh také může miliony lidí uvrhnout do chudoby, zvláště pokud vede k dluhové krizi," dodal.

Argentina přijetí rezoluce přivítala. Podle argentinského ministra zahraničí Héctora Timermana podporuje ekonomickou stabilitu, sociální smír a rozvoj. Země, jako jsou Spojené státy, které hlasovaly proti rezoluci, ale tvrdí, že rezoluce vyvolá nejistotu na finančních trzích. Zopakovaly také, že podle jejich názoru není OSN vhodným místem pro jednání o tomto problému, zabývat by se jím měl spíše Mezinárodní měnový fond (MMF).