Projekt Zonky, který je určen pro zprostředkování půjček, založil start-upový developer Martin Pejša spolu s bývalou novinářkou Lucií Tvarůžkovou. Po prvních dvou měsících od spuštění se do projektu zapojilo zhruba tisíc zákazníků. O tom, jak chce strart-up konkurovat bankám, hovořil Pejša s Danielou Drtinovou v DVTV.

"Díky nasazení nových technologií a úspornému způsobu věříme, že si můžeme nechávat daleko menší procenta než banka. Tak uspoří ten, kdo si chce půjčit, a na druhé straně také investor," říká Pejša. Klienty rozdělují do kategorií podle rizikovosti. Průměrný zákazník by měl stejně jako investor ušetřit zhruba čtyři procenta vůči bankám.

Pejša vidí zásadní rozdíl mezi bankami a jeho start-upem v přístupu k žadateli. "Banky je často ponižují," říká. I proto je i investory nazývá klienty. Žadatele o půjčku Zonky sice prověřují podobným procesem jako banka, ale přibyla možnost o sobě říci pozitivní příběh. "Klient tak dostává možnost říct, co v životě dokázal, a přiblížit projekt, na který si chce půjčit," dodává Pejša.  

Návratnost peněz investorům Zonky negarantuje. Věří totiž ve vytváření komunity a vztahů mezi lidmi. "Kdybychom se uchýlili k opačnému způsobu, tak bychom se přiblížili bance, a to jsme nechtěli," říká Pejša. Investor tak podstupuje riziko, když si vybírá lidi, kterým chce půjčit, na základě jejich osobního příběhu. Na druhou stranu Zonky věří, že pomohou lidi naučit vzájemné důvěře.

Česká start-upová scéna je podle zakladatele Zonky specifická tím, že není na rozdíl od zahraniční přehřátá. Firmy se podle něj už tolik nebojí investovat do začínajících podniků, jako tomu tak bylo ještě před dvěma lety.

Naučíme Čechy věřit si, peníze vám půjčí podle vašeho příběhu, říká zakladatel Zonky

Naučíme Čechy věřit si, peníze vám půjčí podle vašeho příběhu, říká zakladatel Zonky