Společnost Aerojet Rocketdyne Holdings předložila nabídku na koupi satelitní společnosti United Launch Alliance (ULA), kterou vlastní společně firmy Lockheed Martin a Boeing, za dvě miliardy dolarů (48,3 miliardy korun). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Pokud bude nabídka úspěšná, vznikne nová velká firma zaměřená na výrobu raket a raketových motorů a bude další z řady konsolidací v odvětví.

Letos v únoru se spojil stavitel raket Orbital Sciences s výrobcem motorů ATK. Vznikla tak nová firma Orbital ATK.

Podle jednoho ze zdrojů by Aerojet, který v červnu 2013 koupil firmu Pratt & Whitney Rocketdyne, zřejmě učinil z ULA samostatnou divizi. Mluvčí firmy Aerojet uvedl, že firma nekomentuje žádná jednání a firma Lockheed se ke zprávě odmítla vyjádřit. Ve firmách Boeing a ULA nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávám vyjádřil.

Firma ULA vznikla v roce 2006 po téměř dvou letech jednání mezi firmami Lockheed a Boeing, kterým se podařilo překonat odpor amerického antimonopolního úřadu argumentem, že společný podnik přispěje k výrazným úsporám. Podnik od svého vzniku uskutečnil 99 úspěšných startů, čelí však rostoucím politickým a finančním tlakům, mimo jiné i kvůli růstu konkurence, jako je soukromá Space Exploration Technologies Corp., čili SpaceX.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Americké letectvo letos autorizovalo SpaceX, která nyní může konkurovat ULA při vypouštění některých vojenských a špionážních satelitů, a uvedlo, že také postupně přestane poskytovat podporu na spuštění satelitů ve výši zhruba jedné miliardy dolarů, kterou poskytovalo ULA několik let.

Podle zdrojů majitelé ULA zřejmě přivítají nabídku vzhledem k rostoucí konkurenci v odvětví, která v příštích letech zřejmě dále sníží příjmy a zisky ULA. Dohodu musí schválit také úředníci v Pentagonu, ale je pravděpodobné, že ji přijmou, protože Aerojet Rocketdyne slíbil investice do rozvoje nových technologií, dodaly zdroje.