Česká národní banka (ČNB) bude držet kurz koruny nad hranicí 27,00 Kč/EUR nejméně do druhé poloviny příštího roku. V České televizi to v neděli řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Poradce ministra financí a ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl naopak míní, že správný čas k ukončení devizových intervencí, které drží kurz koruny nad 27 korunami za euro, nastal právě teď.

Světová ekonomika podle Singera stále není na úrovni, aby se nemusela obávat recese. Patrně se tak ve funkci ukončení intervencí nedočká.

"V zásadě platí, že těžko se dožiji ve funkci konce intervenčního režimu. To je prostá koincidence (náhodná shoda) toho, že bankovní rada je názoru, že odchod z režimu hrozí nejdříve ve druhé půlce příštího roku, a můj mandát funkce guvernéra končí v polovině příštího roku," uvedl.

Michl by uvolnil kurz koruny na hranici 26,00 Kč/EUR. Problémem je podle něj zejména to, že banky nevědí, co s penězi. Obává se rovněž toho, že se centrální banka po ukončení intervencí dostane do obrovské ztráty. Singer míní, že rozvaha ČNB ovlivňuje jen množství peněz v ekonomice. "Když ČNB zvyšuje svoji ztrátu, paradoxně množství peněz v ekonomice stoupá. To nám v tuto chvíli nijak nevadí," dodal.

Michl uvedl, že letošní schodek rozpočtu by měl být nižší než 77 miliard korun. "Loni byl plán schodku 107 miliard korun, schodek byl 77 miliard korun. Teď byl plán 100 miliard, doufám, že deficit bude pod 77 miliardami. Klíčové je snížit schodek do tří let na 50 miliard korun," upozornil. Okamžité snížení deficitu na nulu by podle něj bylo skokem, který může ekonomiku zaškrtit. "Ale musí být jasná trajektorie poklesu deficitu. Jestli ekonomika poroste příští rok kolem čtyř procent, tak by bylo dobré mít schodek pod 50 miliard," podotkl.

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, výdaje vzrostly zhruba o 16 miliard korun na 1,155 bilionu korun. Plánovaný schodek rozpočtu zůstal na 70 miliardách korun. Vláda začne o rozpočtu debatovat 9. září, do konce měsíce jej musí schválit a poslat do Poslanecké sněmovny

ČNB minulý týden oznámila, že může udržovat uvolněnou měnovou politiku, tedy i režim devizových intervencí, déle, než předpokládá její srpnová prognóza vývoje ekonomiky. Důvodem může být snížení očekávaného růstu Číny a jiných rozvíjejících se zemí a s tím spojený pokles cen ropy i dalších komodit, uvedl viceguvernér centrální banky Vladimír Tomšík.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Prognóza ČNB počítá s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky až do konce roku 2016. Samotná bankovní rada v srpnu deklarovala, že neukončí intervenční režim dříve než ve druhé polovině roku 2016.

ČNB nyní drží kurz poblíž 27 Kč/EUR, v posledních dnech se pohybuje pár haléřů nad touto hodnotou. Před zahájením devizových intervencí 6. listopadu 2013 byl na 25,79 Kč/EUR a v den zahájení intervencí, 7. listopadu 2013, vyskočil kurz na 26,98 Kč/EUR.