Obchodování na čínském akciovém trhu v Šanghaji skončilo ve středu mírným propadem tamního indexu o 0,2 procenta. Krátce po otevření burzy přitom odepisoval kolem čtyř procent. Pokles zmírnily šířící se informace, že tamní vláda při oslavě výročí konce druhé světové války opět zasáhne na trhu. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Evropské burzy zahájily středeční obchodování mírným růstem. Německý index DAX roste o 0,5 procenta a francouzský CAC 40 o 0,32 procenta. Britský index FTSE 100 se pohybuje kolem nuly. Před zahájením středečního obchodování byly futures amerických akciových indexů o dvě procenta výše. Naopak další pokles zaznamenaly ceny ropy.

Ty se ve středu dále propadly, a smazaly tak podstatnou část z více než dvacetiprocentního vzestupu za poslední týden - ve třech dnech totiž stoupaly ceny ropy nejrychleji od invaze Saddáma Husajna do Kuvajtu. Cena Brentu tak kolem osmé hodiny středoevropského času ztrácela asi 2,2 procenta na zhruba 48,45 dolaru za barel a navázala na pondělní propad o 8,5 procenta.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) odepisovala asi 2,3 procenta na 44,35 dolaru. Jde však stále o vyšší hodnotu, než pod kterou se propadla minulý týden v pondělí. Tehdy cena ropy Brent sestoupila až na 42,23 dolaru.

Vývoj ceny ropy Brent (USD za barel)

Komentář: Cena ropy Brent ukončila svůj třídenní prudký růst a začala se propadat zpět na hodnoty z počátku minulého týdne. Zdroj dat: Reuters

Trh s ropou v posledních měsících podkopává vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a obavy z klesající poptávky v Číně a dalších asijských zemích. Ropný kartel OPEC těží asi dva miliony barelů denně nad poptávaným množstvím, což zvyšuje zásoby ropy v celém světě.

Čínské trable v průmyslu

Akciové trhy v Evropě a ve Spojených státech zahájily nový měsíc výrazným poklesem téměř o tři procenta. Mohla za to nejnovější slabá statistika z Číny, která zvýšila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. 

Čínský statistický úřad v úterý oznámil, že aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za poslední tři roky. Index aktivity se snížil na 49,7 bodu z červencových 50 bodů. Právě padesátibodová hranice je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. "Index (aktivity v čínském průmyslu) je pod 50 body, což je psychologicky důležitá úroveň," uvedl obchodník Joe Rundle ze společnosti ETX Capital. "Negativní nálada z předchozích týdnů bude pokračovat," dodal. 

Na špatné informace následně reagovaly i americké a evropské akciové trhy. Širší evropský index FTSEurofirst 300 uzavřel v úterý ztrátou 2,8 procenta na 1392,57 bodu. Za celý srpen index ztratil devět procent, což byl nejprudší měsíční pokles za poslední čtyři roky. Americký index Dow Jones v závěru obchodování klesl o 2,84 procenta na 16 058,35 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 2,96 procenta na 1913,85 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 2,94 procenta na 4636,11 bodu.

Zpomalení růstu světové ekonomiky

Slabé údaje navíc přišly rovněž ze zpracovatelského sektoru Spojených států. Tempo růstu jeho aktivity bylo v srpnu nejpomalejší za více než dva roky, sdělil dnes Institut nákupních manažerů (ISM).

K nervozitě na akciovém trhu přispěla také šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová, která prohlásila, že světová ekonomika pravděpodobně poroste pomaleji, než se doposud očekávalo. Příčinou je podle ní pomalejší zotavování vyspělých ekonomik a zpomalování růstu rozvíjejících se tržních ekonomik.

Americký dolar na devizovém trhu oslabil vůči euru i japonskému jenu. Euro a jen těžily z averze investorů vůči riziku, ke které přispěly slabé údaje o čínském zpracovatelském průmyslu.

V závěru obchodování euro vůči dolaru zpevnilo téměř o jedno procento na 1,1316 USD, k jenu však kleslo o půl procenta na 135,20 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 1,4 procenta na 119,49 JPY.

Šanghajský burzovní index zmírnil svůj propad (body)

Komentář: Vývoj hlavního indexu burzy v Šanghaji od července 2015. Zdroj dat: Reuters