Jeden z nejvýše postavených českých bankéřů v zahraničí Tomas Spurný se po mnoha letech vrací do Česka. Na postu šéfa rumunské banky BCR, která patří do rakouské skupiny Erste Bank, Spurný skončí na konci září. Informaci v úterý ve Vídni zveřejnila Erste Bank.

Podle zdrojů Hospodářských novin nastupuje jako šéf tuzemské GE Money Bank a ve funkci vystřídá Seana Morrisseye. Informaci později potvrdila mluvčí GE Money Bank Milada Franek s tím, že výměna nastane k 1. říjnu. "Toto jmenování podléhá schválení regulátora," upozornila Franek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Sám Spurný své budoucí působiště nekonkretizoval. Z jeho vyjádření vyplývá, že příští práce bude už mimo skupinu Erste Bank.

"Po téměř polovině života v různých vedoucích pozicích v cizině se těším na návrat do Prahy a přechod na jinou manažerskou pozici," komentoval svůj odchod z čela BCR Spurný. Šéf Erste Bank Andreas Treichl ve zprávě vydané v úterý Spurnému poděkoval za to, že rumunskou BCR provedl zásadním obdobím a nastavil ji pro její růst, a také mu popřál úspěch v budoucích projektech, aniž je dal do souvislosti s Erste Bank. Z toho rovněž vyplývá, že Spurný se s Treichlem už dohodl na ukončení angažmá v rakouské skupině.

Spurný má pověst jednoho z nejschopnějších českých bankéřů. Pro Erste Bank v Rumunsku pracoval poslední tři a půl roku. Její banku BCR, která v období od krize táhla zisky skupiny Erste dolů, měl za úkol restrukturalizovat, dostat ji do zisku a připravit na budoucí růst.

Dosavadní Spurného kariéra je spojena s významnými pozicemi ve finančním světě v tuzemsku i v cizině. V cizině přitom Spurný pracoval celkem skoro dvanáct let. S dvouletou přestávkou to bylo od roku 2002.

V branži se Spurný brzy prosadil. V Česku už na počátku dokázal využít své americké vzdělání a zkušenosti. Ještě za socialismu totiž po maturitě utekl na Západ, podařilo se mu dostat do USA a vystudovat finance na Kolumbijské univerzitě. Už v USA začal pracovat pro European American Bank.

Po návratu do Česka pět let působil v poradenské společnosti McKinsey, pak šéfoval společnost CCS. Poté si ho stát vytáhl do předprivatizačního představenstva Komerční banky. Po dvou letech odešel vést slovenskou banku VÚB, kde působil pět let. Následně ho přetáhla Kellnerova PPF, v níž mezi rokem 2007 a 2009 působil jako předseda představenstva. Poté v Maďarsku tři roky šéfoval bance italské skupiny Intensa a odtud zamířil do rumunské BCR, která je zatím poslední na dlouhém seznamu jeho vrcholových pozic.