Obavy o zdraví druhé největší světové ekonomiky posílilo zveřejnění dat o aktivitě v čínském zpracovatelském sektoru. Ta v srpnu klesla nejprudším tempem za tři roky.  Znepokojivé zprávy navíc tentokrát přišly i ze sektoru služeb, napsala agentura Reuters

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Oficiální index aktivity zpracovatelského sektoru za srpen klesl na 49,7 bodu z červencových 50,0 bodu. Pro údaj je klíčová padesátibodová hranice, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Konečné výsledky soukromého průzkumu společností Caixin a Markit mezitím potvrdily, že pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru dosáhl v srpnu nejprudšího tempa za šest a půl roku. Podle konečných dat klesl index aktivity v srpnu na 47,3 bodu z červencových 47,8 bodu. Výsledek je sice o něco lepší než předběžný údaj z druhé poloviny srpna, stále ale představuje nejslabší hodnotu od března 2009.

Alarmující známky ochlazování přišly podle Reuters z čínského sektoru služeb. Podle průzkumu společností Ciaxin a Markit index aktivity v tomto sektoru v srpnu klesl na 51,5 bodu z červencových 53,8 bodu, což představuje nejpomalejší růstové tempo od července 2014.

Podle čínských oficiálních dat byl růst v sektoru služeb v srpnu dál robustní, oproti předešlému měsíci ale zpomalil a index aktivity klesl podle čínského statistického úřadu na 53,4 bodu z červencových 53,9 bodu.

Tempo růstu Číny je již mnohem nižší než sedm procent

Průzkumy společnosti Caixin se zaměřují na malé a střední firmy, které jsou kvůli zpomalování ekonomiky pod větším tlakem. Oficiální data čínských úřadů více zohledňují větší podniky ve státním vlastnictví.

"Věříme, že agresivnější monetární politika (uvolňování peněz do oběhu) a aktivní fiskální politika společně s liberálnějším přístupem jsou potřeba k tomu, aby si Čína udržela růst okolo sedmi procent," uvedli ekonomové společnosti ANZ. 

Někteří ekonomové se ale domnívají, že skutečné tempo růstu čínské ekonomiky je už nyní mnohem menší. Investoři se obávají, že srpnová devalvace čínské měny a následný kolaps čínských akcií vystavily ekonomiku a finanční systém ještě většímu nebezpečí.