Americká centrální banka (Fed) si nadále ponechává otevřené dveře k zářijovému zvýšení úrokových sazeb. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer v sobotu uvedl, že inflace ve Spojených státech pravděpodobně poroste, protože začaly ustupovat tlaky, které ji držely hluboko pod dvouprocentním cílem centrální banky.

"Existuje dobrý důvod věřit, že inflace zamíří vzhůru, protože síly, které ji brzdí, se dál vytrácí," řekl Fischer na výročním setkání centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. "Protože měnová politika ovlivňuje reálnou ekonomickou aktivitu se zpožděním, neměli bychom se zahájením jejího zpřísňování čekat, až se inflace vrátí ke dvěma procentům," dodal.

V pátek Fischer prohlásil, že na rozhodnutí o tom, zda Fed úroky zvýší již v září, je ještě příliš brzy. Řada investorů a analytiků po výkyvech na finančních trzích v posledních týdnech dospěla k názoru, že centrální banka úrokové sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce. Za chaosem na trzích stály obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. "Sledujeme nyní vývoj čínského hospodářství a jeho potenciální dopady na jiné ekonomiky ještě pozorněji než obvykle," řekl Fischer.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Americká centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Na červencovém zasedání Fedu většina členů vedení soudila, že podmínky ještě nedosáhly úrovně nutné pro zvýšení sazeb, ale že se k této úrovni blíží.

Hlavní ekonom společnosti Wells Fargo John Silvia se podle agentury AP po sobotním Fischerově prohlášení domnívá, že Fed úroky v září zvýší, pokud se situace na finančních trzích uklidní a pokud přijdou příznivé údaje o srpnovém vývoji amerického trhu práce. "Dveře (k zářijovému zvýšení úroků) jsou rozhodně otevřené," prohlásil ekonom Michael Hanson z firmy Bank of America Merrill Lynch.

Inflace a úrokové sazby ve Velké Británii

Na setkání v Jackson Hole vystoupil i guvernér Bank of England Mark Carney. Podle něj by sice mohlo zpomalení čínské ekonomiky zmírnit britskou inflaci, ale určitě neovlivní postoj centrální banky ohledně zvyšování úrokových sazeb. Informoval server The Guardian.

"Jedná se o možnosti, nikoliv jistoty. Vývoj je třeba dále sledovat," řekl Carney na konferenci.

Britská centrální banka snížila úrokové sazby na rekordní minimum 0,5 procent za finanční krize v roce 2009. I když je inflace v Británii téměř nulová, banka nejspíše začne zvyšovat úrokové sazby v prvním čtvrtletí příštího roku v důsledku zvyšování mezd, předpovídají analytici.