Středeční obchodování na asijských a evropských akciových trzích začalo poklesem hlavních indexů. Čínské indexy v průběhu obchodování střídavě padaly a stoupaly, evropské indexy po otevření burz smazaly úterní výrazný růst. Navzdory tomu se očekává, že americké akcie porostou. Ceny kontraktů futures hlavních amerických indexů před začátkem obchodování rostou více než o procento.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Čínská centrální banka sice ve středu podpořila mezibankovní trh téměř 140 miliardami jüanů (515,8 miliardy korun) v podobě krátkodobé likvidity, nakonec to ale nestačilo a index šanghajské burzy Shanghai Composite po příznivém průběhu obchodování poklesl o 1,3 procenta a uzavřel na 2927,28 bodu. V průběhu dne však překročil psychologicky důležitou hranici 3000 bodů a kolem 8:00 SELČ se pohyboval na úrovni 3046,9 bodu. 

Index FTSEurofirst 300 začal obchodování odepsáním 2,5 procenta. Kolem 13:40 SELČ snížil ztrátu na 0,76 procenta. Německý index DAX ve stejnou dobu klesl o 0,66 procenta a francouzský CAC 40 odepsal 0,63 procenta.

Oslabila také pražská burza. Index PX klesl kolem 13:40 SELČ o 0,68 procenta na 982,89 bodu. Dolů táhly burzu hlavně akcie energetické společnosti ČEZ a Unipetrolu. Naopak výrazně opět posilovaly akcie operátora O2. 

V úterý čínská centrální banka snížila roční depozitní a úrokovou sazbu a povinné minimální rezervy bank, na což reagovaly evropské akcie výrazným růstem

"Samozřejmě, snížení sazeb a minimálních rezerv pomohlo, ale investoři mají stále obavy o vývoj ekonomiky, a toto uvolnění měnové politiky tak možná přišlo pozdě, protože sentiment se zhoršuje," cituje analytika Pu Yonghaa z Fountainhead Partners server CNBC. "Navíc vidíme masivní odliv kapitálu, který zmenšuje kapitálovou základnu. Takže snížení minimálních rezerv je jen způsob, jak kompenzovat ztrátu peněz, které odešly z Číny, ale finanční injekce do systému je menší, než trh očekává," dodává Yonghao.

Podle listu Financial Times viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Vítor Constâncio řekl, že čínská ekonomika "nezpomaluje tak moc, aby to mohlo ospravedlnit propad tamních akciových trhů". Deník dodává, že přední úředník ECB "bagatelizoval" pokles akcií v Číně, což může znamenat, že eurozóna pravděpodobně nebude reagovat na události na trhu v tomto týdnu. 

Do uklidnění situace na burze se zapojila i čínská policie. Agentura Nová Čína ve středu uvedla, že policie vyšetřuje osm zaměstnanců největší čínské makléřské firmy CITIC Securities kvůli podezření z nelegálního obchodování s cennými papíry. CITIC uvedla, že o vyšetřování svých zaměstnanců nemá žádné informace a že funguje normálně.

Čínské akcie od konce minulého týdne padaly v reakci na nepříznivé údaje z tamní ekonomiky. V pondělí výprodej zesílil, neboť investory zklamalo, že Peking o víkendu neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu, a s novou podporou nepřišla vláda ani po pondělních ztrátách.

Pád pokračoval i v úterý, po skončení obchodování ale čínská centrální banka snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a zmírnila rovněž požadavky na minimální rezervy komerčních bank. Opatření mají podpořit růst domácí ekonomiky, jehož výrazné zpomalování tlačí dolů ceny čínských akcií a vyvolává obavy po celém světě.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:28
On-line reportáž začíná

Vítejte u další on-line reportáže, která se věnuje vývoji na světových trzích. V pondělí zažily asijské burzy největší propady od roku 2007. Šok z Číny, jejíž trhy padají už více než měsíc, se šíří přes Evropu až do Spojených států amerických, kde zažívají burzy silné výprodeje.

09:34
Čínské akcie středu nakonec uzavřely s výraznou ztrátou

Hlavní burzovní index Shanghai Composite ve středu kolísal kolem hranice 3000 bodů, nakonec den uzavřel se ztrátou 1,27 procenta na 2927,29. Je pravděpodobné, že index ještě nedokončil propad, a jeho hodnota tak není na dně.

09:42
Evropské trhy otevřely opět hluboko v červených číslech

Volatilita, tedy kolísavost trhu, dosahuje rekordních rozpětí. Včera evropské akcie umazaly předchozí ztráty až čtyřprocentním růstem. Dnes ale burzy po celé Evropě otevřely až o dvě procenta níže.

  • Německý DAX je aktuálně o 1,71 procenta níže.
  • Londýnský FTSE 100 ztrácí 1,49 procenta.
  • Francouzský CAC 40 padá o 1,74 procenta.
  • Evropský index EURO STOXX 50 je o 1,72 procenta níže.
09:51
Světový obchod zaznamenal v pololetí nejhorší propad od začátku hospodářské krize

Celosvětový obchod se snížil za tři měsíce do konce června o 0,5 procenta. První pololetí tak bylo nejhorší od roku 2009, kdy se mezinárodní obchod kvůli finanční krizi zcela zhroutil. 

"Prvních šest měsíců roku 2015 bylo velmi špatných," řekl podle listu Financial Times (FT) hlavní ekonom Světové obchodní organizace (WTO) Robert Koopman. WTO očekává, že letos objem globálního obchodu vzroste o 3,3 procenta, ale vzhledem k dosavadnímu vývoji lze čekat, že v příštích týdnech vydá aktualizovanou předpověď. Koopman řekl, že za letošní pokles může hlavně zastavení procesu zotavování v Evropě a zpomalení hospodářského růstu v Číně.

Celý článek čtěte zde.

10:04
Index volatility VIX dosahuje nejvyšších hodnot za čtyři roky

Index VIX, jehož hodnoty popisují kolísavost amerického trhu nebo také jinými slovy riziko na trhu, dosahuje nejvyšších hodnot od roku 2011. Stále ale není jeho hodnota ani zpoloviny taková, jaká byla v roce 2008. Tehdy se vyšplhala až k 80 bodům.

VIX

Zdroj: Reuters

Investoři, kteří uzavírají konktrakty futures a spekulují na růst tohoto indexu, tak mohou dosáhnout zajímavých zisků.

10:37
Celosvětová hodnota akcií se snížila od čínské devalvace jüanu o 3,2 bilionu liber

Podle britského The Telegraph se světová hodnota aktiv snížila po srpnových zásazích čínské centrální banky do vlastní ekonomiky o 3,2 bilionu liber (okolo 118 bilionů korun). To je například šestinásobná hodnota největší americké akciové společnosti Apple.

Čína již napumpovala do ekonomiky kvůli cílené devalvaci jüanu okolo 14,81 miliardy liber.

10:47
V Číně se rozjíždí první vyšetřování kvůli podezření z nelegálního obchodování

Agentura Nová Čína ve středu uvedla, že policie vyšetřuje osm zaměstnanců největší čínské makléřské firmy CITIC Securities kvůli podezření z nelegálního obchodování s cennými papíry. CITIC uvedla, že o vyšetřování svých zaměstnanců nemá žádné informace a že funguje normálně.

11:29
Čínská centrální banka napumpovala do své ekonomiky dalších skoro 22 miliard dolarů

Do čínského mezibankovního trhu dnes tamní centrální banka napumpovala dalších zhruba 140 miliard jüanů (515,8 miliardy korun) v podobě krátkodobé likvidity. Splatnost půjček je šest dní a průměrná úroková sazba činí 2,3 procenta. Banka tím chce podpořit ekonomiku a stabilizovat situaci na akciovém trhu.

Centrální banka rozšířila nástroje měnové politiky o nabídku krátkodobých úvěrů z programu SLO (short-term liquidity operations) již v roce 2013. Nejběžnější jsou podle agentury Reuters jednodenní až třídenní přímé úvěry komerčním bankám, občas se používají také půjčky s jinou dobou splatnosti.

Čínská centrální banka již v úterý s cílem podpořit ekonomický růst snížila základní úrokové sazby a minimální rezervy komerčních bank. Snížení požadovaného objemu rezerv podle odhadů analytiků znamená, že by ekonomika mohla dostat dodatečnou finanční injekci 650 miliard jüanů (2,4 bilionu korun).

11:48
Pražská burza klesá stejně jako většina Evropy. Index PX dopoledne odepsal 0,59 procenta

Pražská burza ve středu dopoledne oslabila. Index PX klesl do 11:00 o 0,59 procenta na 983,80 bodu. Dolů táhly burzu hlavně akcie energetické společnosti ČEZ. Naopak výrazně opět posilovaly akcie operátora O2. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V pondělí burza v reakci na propad čínských akciových trhů oslabila o 4,6 procenta. V úterý posílením o 4,5 procenta většinu ztrát smazala, ale dnes se růst zastavil. V červených číslech byla dopoledne většina hlavních emisí. Mezi cenné papíry s největšími ztrátami patřily akcie ČEZ, které oslabily o 2,25 procenta na 541,9 koruny. Zároveň dosáhly největšího objemu obchodů, takže se zřejmě nejvíce podílely na oslabení burzy.

12:00
Situace na trzích je oproti začátku výrazně klidnější. Dolar ve středu mírně roste

Ve středu trhy klesají maximálně 1,5procentním tempem. Japonský Nikkei 225 jako jediný připsal 3,2 procenta.

Dolar ve středu začal opět růst. K euru připisuje 0,64 procenta a k japonskému jüanu 0,46 procenta.

Česká měna dopoledne oslabila k euru a posílila k dolaru. Koruna k 11:00 oproti úternímu závěru oslabila k euru o čtyři haléře na 27,11 koruny za euro a k dolaru zpevnila o deset haléřů na 23,62 koruny za dolar.

12:20
Burzy v USA pravděpodobně otevřou výše. Futures rostou více než o procento

Ceny kontraktů futures hlavních amerických akciových indexů tři hodiny před otevřením burzy v zámoří rostou více než o jedno procento. Hlavní index S&P 500 je zatím výše o 1,2 procenta, index Dow Jones a technologický NASDAQ rostou o procento. Burzy v zámoří otevřely v zelených číslech i v úterý, ale ke konci dne se opět propadly do ztráty.

13:15
Burzovní propady se dotýkají i rozvíjejících se trhů. Některé ztratily i desítky procent

Rozvíjející se trhy doplácejí na čínské burzovní drama propady až o destíky procent. Jeden za druhým směřují ke ztrátám. Čína s Ruskem již odepsaly přes 20 procent a trhy v Malajsii, Thajsku a Dubaji se blíží k 20procentnímu propadu.

Zpomalení čínské ekonomiky totiž podkopává poptávku po komoditách, jako jsou ropa, měď a další, na kterých jsou tyto ekonomiky silně závislé.

V Africe nejvíce trpí Egypt a v Jižní Americe pak Brazílie a Peru, které ztratilo dokonce 43 procent. 

15:31
Americké akcie otevřely více než o dvě procenta výše. Státní orgány v New Yorku opět uplatnily "pravidlo 48"

Trhy v zámoří otevřely více než o dvě procenta výše. Obrovská volatilita na trzích donutila orgány dohlížející na trh uplatnit již potřetí v řadě "pravidlo 48", které omezuje úpravy cen akcií ještě před oficiálním otevřením burzy. Je ale pravděpodobné, že většina investorů bude obezřetná, protože během úterý se trhy po otevření držely také v zelených číslech, ale na konci dne prudce spadly do ztrát.

  • S&P 500 připisuje 1,69 procenta
  • Dow Jones Industrial otevřel o 1,33 procenta výše
  • NASDAQ je výše o 2,88 procenta

 

16:00
Po otevření burzy jsou všechny akcie v rámci Dow Jonesova indexu v zelených číslech

Všech 30 komponentů průmyslového indexu je v zelených číslech a rostou o několik procent. Někteří se ale obávají, že dnešní optimismus může skončit stejným scénářem, jakého jsme byli svědky v úterý.

16:55
Podle zástupce americké centrální banky je pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb minimální
17:14
ECB je připravena reagovat na důsledky ekonomických potíží Číny

Zpomalování hospodářského růstu v Číně společně s poklesem komoditních trhů ohrožuje dosažení inflačního cíle Evropské centrální banky (ECB). Ta je proto v případě potřeby připravena posílit opatření na podporu ekonomiky eurozóny. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters hlavní ekonom ECB Peter Praet.

"Neměla by panovat žádná pochybnost ohledně ochoty a schopnosti Rady guvernérů (ECB) učinit v případě potřeby opatření," řekl Praet, který je rovněž členem rady. ECB by podle něj mohla posílit program kvantitativního uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka program spustila v březnu a do finančního systému v jeho rámci pumpuje kolem 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně.

17:44
Pražská burza potřetí v týdnu změnila směr a oslabila o 0,48 procenta

Pražská burza potřetí v týdnu změnila směr a oslabila. Index PX dnes klesl o 0,48 procenta na 984,85 bodu. Pokles táhly akcie energetické firmy ČEZ a Erste Bank, rostly naopak cenné papíry Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes mírně oslabila vůči euru i dolaru.

Pražský akciový trh po pondělním skoro pětiprocentním poklesu kvůli propadu čínských burz a úterním nárůstu zpět na hodnoty ze závěru minulého týdne ve středu zmírňoval úterní přírůstek. 

  • Akcie ČEZ během středy spadly až k úrovni 540 Kč. Později odpoledne ale oživily a den končily se ztrátou 1,41 procenta na ceně 546,60 Kč.
  • Cenné papíry Erste Bank odepsaly 2,23 procenta na 694,10 koruny a pojišťovně VIG klesly o 0,69 procenta na 772,60 Kč, Komerční bance naopak zpevnily o 0,55 procenta na 5113 korun.
  • Akcie telekomunikačního operátora O2 zdražily o 4,95 procenta na 201,50 koruny. Díky spekulacím na mimořádnou dividendu se jednalo již o sedmý růst akcií O2 v řadě, během kterého vzrostly celkem skoro o 28 procent.
  • Nejvýraznější pokles dnes postihl cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol. Ztratily 2,49 procenta na 155 korun.
18:09
Ceny ropy klesly po údajích o nárůstu amerických zásob benzinu

Světové ceny ropy ve středečním proměnlivém obchodování zamířily dolů, a smazaly tak dřívější zisky. Trhy reagují na údaje o nečekaně velkém nárůstu amerických zásob benzinu. Severomořská ropa Brent se ve středu kolem 17:00 SELČ pohybovala beze změn na 43,21 USD za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles o pětinu dolaru na 39,11 USD za barel.

Situace na trhu s ropou se dříve v průběhu středečního obchodování nejdříve stabilizovala poté, co Čína podnikla kroky na podporu domácí ekonomiky a údaje o zakázkách na zboží dlouhodobé spotřeby v USA překonaly odhady. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) později během středy oznámil, že americké zásoby ropy minulý týden prudce klesly. Zásoby benzinu a ropných destilátů se ale navzdory odstávkám rafinerií zvýšily.

19:43
Evropské akcie oslabily o o téměř dvě procenta

Evropské akcie uzavřely středeční obchodování s téměř dvouprocentním poklesem. Panevropský index FTSEurofirst 300 se snížil o 1,9 procenta na 1380,88 bodu poté, co si v úterý připsal 4,2 procenta. Akciové trhy po celém světě nyní procházejí výraznými výkyvy kvůli obavám ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Index FTSEurofirst 300 ve středu v jednu chvíli vykazoval pokles o 2,8 procenta, část ztrát však smazal díky růstu na amerických burzách a nadějím na rozšíření stimulačních opatření v eurozóně.

Indexu FTSEurofirst 300 nyní hrozí nejvýraznější měsíční pokles za sedm let. V pondělí zaznamenal nejprudší jednodenní propad od listopadu 2008, v úterý však evropské akciové trhy oživily díky rozhodnutí čínské centrální banky zvýšit úrokové sazby.

19:55
Akcie v USA po příznivé statistice výrazně rostou

Americké akcie zahájily středeční obchodování výrazným růstem, později však o část zisků přišly. Trh nejdříve podpořila nečekaně dobrá statistika z americké ekonomiky. Americká centrální banka (Fed) mezitím naznačila, že by k očekávanému zvýšení úrokových sazeb ze současných rekordních minim mohla přikročit později v tomto roce.

Index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních firem, kolem druhé hodiny odpoledne místního času (20:00 SELČ) stoupl o 2,09 procenta na 15 994 bodů. Širší index S&P 500 přidával 2,08 procenta na 1906,53 bodů. Index technologického trhu Nasdaq Composite byl vyšší o 2,20 procenta a pohyboval se kolem 4 605,60 bodů.

22:50
Americké akcie stouply nejprudším tempem za čtyři roky

Americké akcie ve středu prudce posílily po předchozích šesti poklesech za sebou. Dow Jonesův index stoupl o 3,95 procenta na 16 285,51 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst za téměř čtyři roky.

Investoři se ve středu snažili využít nízkých cen akcií k výhodným nákupům, náladu na trhu navíc podpořilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) možná odloží zvýšení úrokových sazeb.

Širší index S&P 500 si připsal 3,90 procenta a uzavřel na 1940,51 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den se ziskem 4,24 procenta na 4697,54 bodu.

22:50
On-line reportáž končí

Středeční on-line reportáž ze světových trhů končí. Děkujeme za pozornost a z pražského Karlína přejeme dobrou noc.