Růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zpomalil na 0,1 procenta z červnových 0,3 procenta. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Analytici přitom růst odhadovali na 0,2 procenta. Roční míra inflace činila 0,2 procenta a od začátku roku je to teprve podruhé, co je inflace nad nulou. Do záporných čísel ji v lednu stlačil propad cen ropy.

Ceny energií se v červenci zvýšily o 0,1 procenta, v meziročním srovnání ale vykazují propad o téměř 15 procent. Náklady na bydlení se zvýšily o 0,4 procenta, což je nejprudší tempo od února 2007. To podle ekonomů signalizuje, že inflační tlaky jsou dostatečně silné na to, aby americká centrální banka (Fed) už letos zahájila zvyšování úrokových sazeb.

Mnozí ekonomové podle agentury Reuters předpokládají, že Fed zvýší úroky už na svém zářijovém zasedání. Podle některých expertů však inflace zůstává příliš nízká, takže by centrální banka mohla se zvýšením úroků vyčkat až do prosince. Vzhledem k omezeným inflačním tlakům, silnému dolaru a nízkým cenám komodit je navíc pravděpodobné, že zpřísňování měnové politiky v USA bude pozvolné.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Inflace se už několik let nachází pod dvouprocentním cílem centrální banky. Fed uvedl, že před zahájením zvyšování úroků musí nabýt předsvědčení, že inflace k tomuto cíli směřuje. Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku.

Oznámení o zpomalení růstu cen v červenci poslalo americké akcie hluboko do červených číslech, kde jsou od začátku týdne. Všech 30 firem průmyslového indexu Dow Jones se po otevření trhu ocitlo v záporných číslech a dále klesá. Od začátku letošního roku je akciový trh rozhoupaný a hlavní index burzy v USA S&P 500 vyrostl od ledna pouze o 1,17 procenta výše.