Vláda ve čtvrtek zřejmě odmítne návrh opoziční ODS, která chce snížit sazby daně z přidané hodnoty. Základní sazba by měla klesnout z 21 na 19 procent a první snížená sazba z 15 na 14 procent. Podle návrhu stanoviska pro jednání vlády ale snížení neodpovídá vládním záměrům a mělo by významné dopady na státní rozpočet i rozpočty krajů a obcí.

ODS ve svém návrhu předpokládá, že snížení sazeb by snížilo výběr daně nejvýše o 15 miliard korun, a to při zohlednění vyšších příjmů vyvolaných následnými vyššími útratami. S tím vláda nesouhlasí a mimo jiné uvádí, že dopad by byl o tři miliardy vyšší. Navíc plné promítnutí nižší sazby daně do poklesu cen je podle vlády velmi nepravděpodobné.

ODS také navrhuje přeřadit stravovací služby s výjimkou podávání alkoholických nápojů do první snížené sazby, která má podle jejich návrhu klesnout na 14 procent. Nyní jsou v základní 21procentní sazbě. ODS poukazuje na to, že z 28 zemí EU jich 14 zařadilo stravovací služby do snížené sazby. Argumentuje i tím, že klesne motivace restauratérů vyhýbat se daňové povinnosti.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S přesunem stravovacích služeb do nižší sazby počítá i vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb, kterým se nyní sněmovna zabývá. Podle vlády je neodůvodněné, aby parlament projednával shodnou úpravu ve dvou samostatných předlohách.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou návrh ODS k projednání poslanci. Zabývat se jím budou na některé z příštích schůzí, nejbližší je naplánovaná na polovinu září.