Čína zatím úspěšně zvládá přechod domácí ekonomiky k pomalejšímu, ale stabilnějšímu hospodářskému růstu. Uvedl to podle agentury AP Mezinárodní měnový fond ve výroční zprávě o druhé největší ekonomice světa. Potvrdil rovněž svou prognózu, podle které by mělo tempo růstu hrubého domácího produktu Číny v letošním roce zpomalit na 6,8 procenta z loňských 7,4 procenta. Napřesrok počítá s dalším zvolněním růstu na 6,3 procenta.

Slábnoucí hospodářský růst je podle MMF součástí snahy vlády o snížení závislosti čínské ekonomiky na exportu a na investicích a o zajištění stabilnější hospodářské expanze, která by se opírala o spotřebitelské výdaje.

Fond ve výroční zprávě opět pochválil rozhodnutí Číny poskytnout tržním silám významnější roli při tvorbě kurzu domácí měny. Čína v úterý znepokojila světové finanční trhy, když devalvovala čínský jüan téměř o dvě procenta, což byla největší denní změna oficiálního kurzu za posledních deset let.

Čína tvrdí, že se devalvací nechtěla vzepřít tržním silám, ale naopak přizpůsobit kurz jüanu situaci na trhu. Devalvace nicméně vyvolala obavy z eskalace měnové války a vedla k obviněním, že Peking se prostřednictvím slabší měny snaží poskytnout nepoctivou výhodu čínským exportérům.

Čína devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu. Do úterý byl střední kurz jüanu, od kterého se může tržní kurz každý den odchýlit maximálně o dvě procenta, zcela v rukou centrální banky. Nyní se však při jeho stanovování zohledňuje vývoj na devizovém trhu v předchozím dnu.

Tato změna by podle MMF mohla Čínu přivést blízko k volně pohyblivému měnovému kurzu. Šéf čínské mise fondu Markus Rodlauer uvedl, že kurz jüanu by se nyní teoreticky mohl pohybovat až o deset procent týdně a nacházet se blízko tržní úrovně. Čínské úřady sice podle Rodlauera pravděpodobně budou na devizovém trhu dál intervenovat, jejich nový přístup však "vytváří základy pro větší flexibilitu".

"Nečekáme systém volného pohybu již zítra," řekl Rodlauer. "Doufáme však, že to postupně povede k větší flexibilitě a během dvou až tří let k volnému pohybu," dodal. MMF se podle Rodlauera navzdory devalvaci domnívá, že čínská měna již není podhodnocená.

Devalvaci čínské měny nicméně tento týden odsoudili američtí zákonodárci z řad republikánů i demokratů. Řada amerických politiků a podniků si dlouhodobě stěžuje, že Čína svou měnu úmyslně podhodnocuje, aby zajistila domácím výrobcům konkurenční výhodu na mezinárodních trzích.