Nejlidnatější země světa aktuálně mění orientaci své ekonomiky. Z investičně a exportně orientované se chce více zaměřit na spotřebu a na kupní sílu obyvatelstva. V rámci změn se ale výrazně propadla čínská burza, což může ovlivnit celosvětovou ekonomiku.

"Bohužel se jim to trochu vymklo. Ty peníze, které šly na investice, vyschly rychleji, než se stihla nastartovat spotřeba, kupní síla čínského obyvatelstva. To právě reflektuje pokles čínské ekonomiky," vysvětlil situaci hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v internetové televizi DVTV.

Akcie se propadly o necelou třetinu v porovnání s vrcholem v první polovině června. Tento pokles ale podle Kovandy není tím největším problémem Číny. "Jsou tam mnohem těžší charakteristiky čínské ekonomiky, například nedostatečná vzdělanost tamního obyvatelstva," řekl.

Ta bude podle něj místní ekonomiku tížit dlouhodobě, na rozdíl od momentálních výkyvů akciových trhů. Doplnil, že čínské školství je zaměřené spíše na memorování než na kreativní myšlení, což se v pokročilejší ekonomice projeví jako nedostatek.

Ekonom: Mzdy lidem porostou, intervence ČNB ale můžou škodit

Na rozdíl oproti České republice je čínská ekonomika navíc hodně závislá na individuálních investorech, kteří nakupují on-line. Jednotlivci jsou pak logicky více náchylní nějakým zbrklým reakcím, zvlášť když nejsou příliš finančně gramotní, vysvětluje ekonom Kovanda.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Současný manévr může čínská vláda provádět i díky tomu, že nad mnoha oblastmi hospodářství má značnou kontrolu. Pořád ale jde o neomylné vedení několika lidí.

"Pokud se ten manévr čínské vlády nezdaří (a ten propad akcií je jedním ze znaků, že se tak nemusí stát), tak to bude znamenat velký problém pro globální ekonomiku. Ochladí se její současný růst, protože Čína je motorem tohoto růstu," zdůrazňuje ekonom vážnost situace.

Ekonom: Mzdy lidem porostou, intervence ČNB ale můžou škodit