Čistý zisk přední italské bankovní skupiny UniCredit vzrostl ve druhém čtvrtletí díky poklesu špatných úvěrů meziročně o 30 procent na 522 milionů eur (14,1 miliardy Kč).

Zvýšila se také kapitálová vybavenost, což zmírnilo obavy akcionářů z toho, že banka bude muset vydat nové akcie. Vyplývá to podle agentury Reuters ze středeční zprávy společnosti, která je aktivní i na českém trhu.

Celkové výnosy banky zůstaly proti stejnému období loňského roku beze změny na 5,7 miliardy eur. Zisk za celé první pololetí překročil hranici jedné miliardy eur, což generální ředitel Federico Ghizzoni označil za "vynikající výsledek". Zdůraznil přitom, že byl dosažen v nepříznivém bankovním prostředí, kdy jsou úrokové sazby na historickém minimu.

Hodnota nesplácených úvěrů klesla za druhé čtvrtletí o devět procent na 913 miliard eur. Ukazatel kapitálové síly CET1 stoupl na konci června na 10,4 procenta z úrovně 10,1 procenta o tři měsíce dříve. UniCredit uvedla, že se započítáním příjmů z plánovaných prodejů aktiv a přehodnocení státních dluhopisů v rezervách by tento poměr dosáhl 10,8 procenta.

Pololetní zisk UniCredit byl stále zhruba poloviční proti výsledku jejího hlavního domácího rivala Intesa Sanpaolo. Intesa měla na konci pololetí základní ukazatel kapitálu k aktivům nad 13 procenty.

Akcie UniCredit po zprávě posílily o šest procent. Za poslední rok ale přidaly jen asi osm procent ve srovnání s více než 50procentním vzestupem akcií Intesy.

UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Česká UniCredit Bank patří mezi největší tuzemské banky. Působit na českém trhu začala v listopadu 2007, kdy vznikla spojením finančního ústavu HVB Bank a Živnostenské banky.