Druhé největší americké aerolinky United Airlines se staly terčem čínských hackerů, údaje o jejich cestujících jsou v ohrožení. Uvedl to zpravodajský server Bloomberg.

Zřejmě stejná skupina hackerů na začátku července zaútočila na federální personální úřad v USA. Získala tak citlivá data o více než 21 milionech osob. Americký úřad přitom původně udával pětkrát menší číslo. Jedná se o jedno z největších "vloupání" do databází vládních údajů v americké historii.

Letecká společnost zaznamenala útok na své počítačové systémy na přelomu května a června. Hackerům se podařilo dostat nejen k osobním údajům cestujících, ale díky získaným informacím mohou sledovat jejich pohyb po celém světě.

Potvrdí-li se podezření, že se jedná o stejnou skupinu osob, bude množství nashromážděných dat ohromující. Při červencovém útoku na Úřad personálního řízení získali hackeři citlivé údaje o současných i bývalých federálních zaměstnancích, jejich spolupracovnících, přátelích i rodinách, včetně čísel jejich sociálního zabezpečení.

Informace, které čínská skupina ukradla od United Airlines, by mohly být použity pro sledování cest čínských průmyslníků i amerických diplomatů. "Pokud někoho sledujete, všimnete si, že letěl na Papuu-Novou Guineu 23. června, a pak zjistíte, že tam Američané letěli 22. nebo 23. června," vysvětluje vedoucí pracovník v kybernetické bezpečnosti v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu James Lewis. "Čína přesně po takových věcech pátrá, aby zjistila, co se chystá," dodává.