Ministerstvo zemědělství pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se rozhodlo zasáhnout proti označování zahraničních výrobků logy a nápisy odkazujícími na původ výrobku v tuzemsku. 

Výrobci tak nebudou moci dávat na potraviny nápisy jako například Česká republika, česká kvalita či mapu nebo vlajku ČR, pokud nebude výrobek vyrobený v Česku. Výrobek také bude muset být vyroben z českých surovin.

Novela by měla začít platit od poloviny roku 2016. "Dosavadní označování českých potravin je velmi nepřehledné až chaotické. Někteří potravináři situace zneužívají a odkazují na český původ, aniž by byla potravina v České republice aspoň vyrobena," řekl ministr.


P201507280509901

Nové logo vybírala ministerská komise ze stovky návrhů, nakonec se přiklonila k variantě české vlajky, pod níž je nápis Česká potravina.

Podobně chce ministerstvo upravit i používání symbolů trikolóry nebo českého lva na potravinách. Měly by se také přesněji specifikovat podmínky pro používání slov přírodní, pravé či čerstvé.

Ministr také představil logo, které si budou moci potravináři, kteří podmínky splní, dát na své výrobky. Možnost používání upraví ministerská vyhláška. Logo vybírala ministerská komise ze stovky návrhů.  Původní soutěž muselo ministerstvo prodloužit a zvýšit odměnu z 50 tisíc na 90 tisíc korun. Tvůrci původně poslali osm návrhů. I když se počet návrhů výrazně zvýšil, nakonec ministerstvo nevybralo žádný návrh a logo s českou vlajkou s nápisem Česká potravina si vyrobilo samo. "Vzhledem ke skutečnosti, že finální logo vzniklo přímo na MZe, nebyla uvedená odměna nikomu vyplacena, a to ani z řad zaměstnanců," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení "Vyrobeno v České republice". Podle ministerstva není podle evropské legislativy povinné uvádět zemi původu u všech výrobků, ale jenom u vybraných skupin, jako jsou maso, ovoce či zelenina. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích v případě klamavého označování potravin může být uložena pokuta až deset milionů korun.