Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Ministr zemědělství Marian Jurečka se vyjádří k novinkám v označení českých potravin a novele zákona o potravinách.

Litvínov. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek bude diskutovat se členy zastupitelstva města Litvínova a výboru životního prostředí a limitů těžby na téma územní limity těžby hnědého uhlí.

Oslo. Největší norská energetická skupina Statoil zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Londýn. Britská ropná společnost BP zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Detroit. Americká automobilka Ford Motor oznámí hospodářský výsledek za druhé čtvrtletí. 

New York. Americká internetová společnost Twitter zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Washington. Americká centrální banka (Fed) zahájí dvoudenní zasedání, na němž se bude zabývat měnovou politikou.

Křetínský a PPF nabídli za Unipetrol 30 miliard korun

Unipetrol vydělal nejvíce v historii – ilustrační foto.Energetický a průmyslový holding, za kterým stojí podnikatel Daniel Křetínský a česko-slovenská investiční skupina J&T, podal společně se skupinou PPF nabídku na koupi Unipetrolu − tuzemského lídra ve zpracování ropy a petrochemii. Holding, pod nějž mimo jiné spadají rafinerie v Litvínově a Kralupech a síť čerpaček Benzina, si zájemci cení zhruba na 30 miliard korun. 

Křetínský má o Unipetrol zájem delší dobu. Již koncem letošního února přišly HN s informací, že Energetický a průmyslový holding (EPH) kolem tuzemských rafinerií kroužíTaké skupina J&T a její investoři, kteří přes kyperskou schránku Paulinino Limited v Unipetrolu drží téměř pětinu akcií (druhý největší akcionář), by rádi v petrochemickém holdingu úřadovali s větší intenzitou.

Nabídka přichází v době, kdy se Unipetrol může pochlubit skvělými výsledky. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vydělal rekordních 3,3 miliardy korun. Přitom v předchozích letech se převážně topil ve ztrátách a odepisoval majetek.

Bohemia Sekt loni vydělal 284 milionů korun, nejvíce od roku 2001

Bohemia Sekt ve Starém PlzenciVýrobce vín a producent lihovin Bohemia Sekt loni vydělal 284 milionů korun, což je nejlepší výsledek od roku 2001. Meziročně se tak zisk po zdanění zvýšil o třetinu, uvedl v úterý deník E15.

"Meziroční nárůst zisku odpovídá změně stavu rezerv a opravných položek v provozní oblasti - museli jsme rozpustit rezervy na některá rizika, která nás přestala ohrožovat," řekl jednatel firmy Ondřej Beránek. Podle něj tedy šlo o mimořádnou účetní záležitost, která se už v této podobě nebude v dalších letech opakovat. "Bez této operace by byl dosažen hospodářský výsledek v podstatě v úrovni předchozího roku," dodal Beránek.

O více než osm procent na 1,42 miliardy podle E15 firmě loni stouply konsolidované tržby bez započtení spotřební daně.

Mládek bude v Litvínově řešit prolomení limitů těžby uhlí

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) jede v úterý do Litvínova na Mostecku. S místními politiky bude diskutovat o limitech těžby uhlí. Na místě bude i místostarosta Litvínova Milan Šťovíček, který se dožadoval rezignace ministra kvůli jeho návrhu odložit rozhodnutí o budoucnosti dolu ČSA o pět let.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Budeme chtít slyšet, co vedlo ministra k takovému návrhu, který je krutý vůči všem stranám, vůči obyvatelům, horníkům i těžařům," řekla ČTK litvínovská starostka Kamila Bláhová (ANO). Podle posledních informací by vláda měla o limitech rozhodnout nejdříve v září.

Litvínovští se domáhali setkání s Mládkem už v zimě. Tehdy ministr představil čtyři varianty řešení budoucnosti těžby uhlí v severočeské hnědouhelné pánvi. Sám původně prosazoval cestu částečného prolomení limitů v dole ČSA, což by znamenalo bourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně, a úplného prolomení limitů v dole Bílina. V červnu uvedl, že kvůli potřebám českého teplárenství je pro okamžité prolomení limitů v dole Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ. Případné prolomení Bíliny nezasáhne žádná lidská sídla.

Propad čínských akciových trhů s sebou stáhl i evropské akcie

PoklesZápadoevropské akcie se v pondělí propadly na nejnižší hodnotu za dva týdny, a pokračovaly tak v poklesu pátý den v řadě. Trh srážely obavy o ekonomické vyhlídky Číny, kde akciové trhy zažily největší propad za více než osm let. Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 2,2 procenta na 1529,77 bodu. Během dne se přitom propadl až na 1529,03 bodu, tedy nejníže za dva týdny.

Výprodej pomohly zmírnit dopolední údaje mnichovského institutu Ifo, podle něhož se podnikatelská nálada v Německu v červenci nečekaně zlepšila. Odpoledne ale akcie kvůli obavám o vyhlídky čínské ekonomiky pokračovaly v poklesu. Na evropských trzích zaznamenaly největší pokles akcie v odvětvích, pro které hraje Čína významnou roli. Sektory energetiky, automobilového průmyslu či průmyslového zboží tak zaznamenaly ztráty mezi 1,3 a 2,8 procenta.

Rusko zvažuje zákaz dovozu řezaných květin z Nizozemska

Holandsko - slavnost tulipánůRusko uvažuje o zákazu dovozu řezaných květin z Nizozemska. Ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor v pondělí podle agentury AP oznámila, že vybídla organizaci Evropské unie pro ochranu rostlin, aby přezkoumala osvědčení týkající se vývozu nizozemských květin do Ruska. Rosselchoznadzor má podle médií obavy z organismů umístěných do karantény.

Krok by podle AP mohl zhoršit napětí mezi oběma zeměmi, které jsou ve sporu kvůli vyšetřování katastrofy malajsijského boeingu z letu MH17, který se před rokem zřítil na východě Ukrajiny, na místě bojů mezi proruskými separatisty a vládními jednotkami.