Řecký akciový trh v pondělí zůstane uzavřený, ale možná se otevře v úterý. Sdělila to v neděli mluvčí aténské burzy. Řecká vláda burzu zavřela 29. června, aby zabránila kolapsu finančního systému.

"Je jisté, že se neotevře v pondělí. Možná ale v úterý ano," citovala mluvčí agentura Reuters. Jiná osoba obeznámená s touto problematikou podle agentury potvrdila, že řecké úřady hodlají burzu znovu otevřít v úterý.

Spolu s burzou zavřela vláda koncem června i banky, ale ty už se 20. července otevřely.

Atény se v polovině měsíce s eurozónou předběžně dohodly na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun) podmíněné ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. O konečné dohodě má řecká vláda začít jednat s mezinárodními věřiteli příští týden. Hlavní jednání začne nejdříve ve čtvrtek. 

Do Atén v neděli měly začít přijíždět expertní týmy mezinárodních věřitelů, které budou od úterka jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu ale přiletí do Řecka až v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek. Místo konání rozhovorů stále není známo. Uvedly to zahraniční agentury s odvoláním na řecké úřady.

"Zpoždění šéfů misí má technické důvody, nikoli politické či diplomatické," řekl podle AFP v sobotu večer představitel řeckého ministerstva financí. Nejmenovaný zdroj neupřesnil, kde jednání o konečné dohodě k novému mezinárodnímu úvěru Řecka budou v metropoli probíhat.

Jednání měla původně začít v pátek, ale byla opakovaně odložena. Podle jednoho z činitelů Evropské komise věřitelé v Aténách hledají bezpečné místo, kde by se rozhovory mohly konat bez obav z možných demonstrací odborů a dalších protestů.

Představitel řeckého ministerstva financí podle Reuters v sobotu popřel, že by se kabinet premiéra Alexise Tsiprase snažil držet zástupce Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu mimo vládní úřady. "Nemáme s tím žádný problém," uvedl.

Řekové se na inspekční návštěvy věřitelů v Aténách dívají jako na porušení státní svrchovanosti. Jejich pobyty v Aténách často provázely incidenty. Nová vyjednávání s evropskými partnery v posledních šesti měsících se proto konala na žádost řecké vlády v Bruselu. Vyjednávači "trojky" EK, ECB a MMF nebyli v Řecku už více než rok.