Řeckého premiéra Alexise Tsiprase čeká další kolo hlasování v tamním parlamentu o reformách v bankovnictví a justici. Tsipras se bude muset opět spoléhat na hlasy opozičních poslanců, neboť část jeho spolustraníků i koaličních partnerů nadále odmítá pro reformy hlasovat. Při prvním kole hlasování se za premiéra postavilo pouze 123 ze 162 vládních poslanců.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Poslanci musí schválit radikální změnu občanského soudního řádu − ta by měla přinést například významné zrychlení soudních řízení a snížit jejich náklady. Reforma má urychlit i soudní vystěhování dlužníků nebo umožní rychlejší prodej zabavených nemovitostí v dražbě.

Druhým klíčovým krokem je pak přijetí evropské směrnice o ozdravení bank. Ta počítá s účastí akcionářů a věřitelů banky na její záchraně, pokud se instituce ocitne v ohrožení. Tato směrnice vznikla po nedávné bankovní krizi a jejím cílem je, aby už soukromé banky nemuseli zachraňovat daňoví poplatníci. Blíže se reformě věnuje redaktorka HN Silvie Housková ve svém článku.

Hlasování má začít kolem jedné hodiny ráno v noci na čtvrtek. Debata poslanců o reformním balíku začala okolo deváté večer SELČ. Zhruba ve stejnou chvíli před budovou parlamentu končila demonstrace několika tisíc odpůrců úsporných opatření. Její účastníci hodili na hlídkující příslušníky bezpečnostních složek několik zápalných lahví, jinak se ale protest na rozdíl od demonstrace před týdnem obešel bez větších incidentů, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Eurokomisař Moscovici věří, že reformy parlamentem projdou

Původně se mělo hlasovat i o postupném ukončení daňového zvýhodnění pro zemědělce a schválení postupného ukončení velkorysého systému předčasných odchodů do důchodu. Vzhledem k napětí v koalici nakonec ale Tsipras předložil jen zmíněné reformy v bankovnictví a justici. Proti ukončení zvýhodnění tamních zemědělců se navíc staví i opoziční strana Nová demokracie.

Podle dohody lídrů zemí eurozóny, která vznikla po noční schůzce před dvěma týdny, je schválením reforem podmíněno jednání o třetím záchranném balíku. Ten Řecko musí získat rychle, aby opět zabezpečilo normální fungování státu a ukončilo omezení pro výběry z bank, které paralyzuje řeckou ekonomiku a běžný život. Ještě naléhavěji Atény peníze od věřitelů potřebují na zaplacení další splátky pro Evropskou centrální banku ve výši 3,2 miliardy eur, která je čeká už 20. srpna.

Debatu v řeckém parlamentu o dalších reformách zahájil ministr financí Euclid Tsakalotos, jenž vyzval poslance, aby podpořili vládu. "Je extrémně důležité, abychom reformy schválili a v pátek již mohlo začít jednání s věřiteli," řekl Tsakalotos.

Na ministrovo naléhání reagovala jasným "ne" poslankyně Syrizy Rachel Makriová. "Nezradím naše voliče," prohlásila. Pierre Moscovici, eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, je ale přesvědčen, že druhý balík reforem řeckým parlamentem projde. V Bruselu novinářům připomněl, že už začala intenzivní vyjednávání o přesné podobě nového záchranného programu pro Řecko.

Po dlouhých vystoupeních zejména rebelujících poslanců promluvil i sám Tsipras. "Slyšel jsme tu spoustu hrdinských projevů, ale žádné konkrétní návrhy," řekl na adresu poslancům.

Několik scénářů

Vývoj řecké krize má několik alternativ. Pokud se Tsiprasovi nepodaří přesvědčit poslance, aby hlasovali pro návrh, bude muset Řecko opustit eurozónu.

Dojde-li k odhlasování reforem, bude následovat jednání o spuštění třetího záchranného programu, který Řecku poskytne potřebné finance k uhrazení nadcházejících splátek.

 

Do událostí zasáhnou i předčasné volby. Zatím se jako nejpravděpodobnější jeví možnost, že k jejich vypsaní dojde až po zavedení všech reforem. Pakliže se ale reformy nepodaří schválit, dojde k předčasným volbám podle dřívějších vyjádření představitelů Řecka. Jejich výsledek pak rozhodne, zdali dojde ke schválení reforem, nebo začnou nová vyjednávání s věřiteli.

Nálada v Řecku nasvědčuje tomu, že by volby opět vyhrál Alexis Tsipras. Díl na premiérově popularitě má slabá opozice a také přesvědčení Řeků, že se Tsipras postavil za národní hrdost. V případě voleb by měl Tsipras navíc možnost "zbavit se" radikálního křídla uvnitř Syrizy.

Evropská centrální banka opět navýšila objem nouzové likvidity

Evropská centrální banka (ECB) se ve středu rozhodla zvýšit objem nouzové likvidity řeckým bankám (ELA) o dalších 900 milionů eur. O stejný objem ECB navýšila financování tamnímu bankovnímu systému již minulý týden. Celkově pak objem poskytnuté pomoci v rámci ELA dosáhl výše 91 miliard eur.

Suma je příliš nízká na to, aby mohlo dojít k odstranění kapitálových kontrol. Postačuje to však na udržení otevřených řeckých bank  v rámci omezení. Stále platí nařízení, dle kterého si mohou lidé ze svých účtů vybrat jen 60 eur denně.