Americký technologický gigant Apple ve druhém kvartále nenaplnil vysoká očekávání analytiků. Největší společnost světa dle tržní kapitalizace ve druhém kvartále sice zvýšila čistý zisk meziročně o 39 procent na 10,7 miliardy dolarů a tržby o třetinu na 49,6 miliardy dolarů, což bylo v zásadě v souladu s prognózou trhu a mírně překonalo odhady samotné společnosti.

Zklamání ale kalifornský výrobce telefonů, tabletů či osobních počítačů představil v položce prodaných chytrých mobilů iPhone, které s téměř dvoutřetinovým podílem na celkových tržbách tvoří základ úspěchu Applu. Ve sledovaném kvartále jich společnost prodala 47,5 milionu, což je sice meziročně o 35 procent více, avšak analytici počítali se 49 miliony prodaných přístrojů. Akcie společnosti v poobchodních hodinách na zveřejněná čísla reagují poklesem o sedm procent.

K lepším výsledkům měl dopomoct hlavně silně rostoucí odbyt iPhonu 6 s větším displejem v Číně. Ta se v předchozím čtvrtletí na celkových tržbách společnosti podílela z 29 procent. Jelikož čínské finanční trhy v posledních týdnech prošly značnými turbulencemi, někteří analytici se obávali, že zhoršování situace v druhé největší ekonomice světa mohlo výsledkům Applu uškodit. To se podle všeho stalo. Příjmy z Číny mezikvartálně propadly o 21 procent na 13 miliard. Částečně je to způsobeno i tím, že čínský nový rok a s ním spojené nakupování dárků připadlo na předchozí kvartál.

Ziskem na akcii ve sledovaném období ve výši 1,85 dolaru Apple překonal odhady trhu (1,8 dolaru), stejně jako ostře sledovanou hrubou marží ve výši 39,7 procenta. Na tu mají v poslední době vliv zejména kurzové výkyvy. Silný dolar, který marži počítanou ve stejné měně stlačuje, nakonec neměl tak negativní dopad.

Velká pozornost se soustředí na hodinky Apple Watch, které jsou prvním novým produktem představeným společností od smrti jejího spoluzakladatele Steva Jobse. Ty ale  velký dopad na výsledky společnosti mít nemohou, jelikož se do obchodů ve Spojených státech dostaly teprve před pár týdny (na internetu bylo možné náramkový výrobek se zaobleným obdélníkovým displejem objednat od dubna).

Informace o jejich prodejích by však mohly dát tušit, jak bude firma schopna dál inovovat svoji produktovou řadu a zaujmout řady oddaných příznivců. Výsledky bohužel tuto položku v tržbách zvlášť neuvádí, avšak zahrnují ji do skupiny "ostatní příjmy", kam spadá například i služba Apple TV či výrobce sluchátek Beats.

Apple tvrdí, že spuštění jeho hodinek proběhlo úspěšně, což naznačuje fakt, že položka ostatní příjmy meziročně nabobtnala o polovinu na 2,6 miliardy dolarů. Analytici tipovali, že se jich v uplynulém čtvrtletí prodaly čtyři miliony.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Akcie Applu letos táhnou nahoru celý prestižní index S&P 500 největších amerických korporací. Z jeho posílení o 72 bodů od začátku roku má firma s nakousnutým jablkem v logu na svědomí 12,5 bodu. Její akcie za tu dobu posílily o pětinu na 131 dolarů za kus. Za poslední dva roky přidaly přes 120 procent. Během uplynulých pěti let svým majitelům přinesly zhodnocení 260 procent.

Ze 47 analytiků hodnotících vyhlídky Applu doporučuje prodej jeho akcií pouze jeden. Konsensuální průměrná cena, na niž by se měl titul v dohledné době dostat, činí 150 dolarů. To je 13 procent nad stávající cenou akcií na burze. Titul také nabízí nezanedbatelný dividendový výnos 1,6 procenta.