Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Vyplývá to z materiálů ministerstva financí k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018. Letos daňová kvóta klesla na 32,9 procenta z loňských 33,4 procenta.

Podle ministerstva financí ovšem zvýšení daňové kvóty neznamená, že se zvýší daňové zatížení obyvatel, ale že bude lepší výběr daní.

Složená daňová kvóta vyjadřuje podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu.

"K nepatrnému zvýšení daňové kvóty by mělo dojít v důsledku zvýšení efektivity výběru daní, a to zejména vlivem elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení. To však neznamená, že se zvýší daňové zatížení obyvatelstva," uvedlo dnes ministerstvo. Například DPH, kterou občané platí při nákupech, není v řadě případů podle úřadu poctivě odvedena do státního rozpočtu. "Tím, že tuto již zaplacenou daň nedovolíme ukrást, se zvyšují příjmy státního rozpočtu, a tím i daňová kvóta," dodalo ministerstvo.

Ministerstvo financí počítá v návrhu rozpočtu na příští rok s celkovými daňovými příjmy 610,7 miliardy korun bez odvodů na sociálního zabezpečení. To je o šest procent více než v rozpočtu schváleném pro letošní rok, který počítá s daňovými příjmy 575,1 miliardy korun.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

V roce 2017 by měly daňové příjmy stoupnout na více než 635 miliard a v roce 2018 na více než 659 miliard korun. Odhady MF vycházejí z dubnové makroekonomické predikce, která počítá s růstem ekonomiky příští rok o 2,5 procenta.

Ministerstvo financí navrhuje v roce 2016 schodek rozpočtu 70 miliard korun, celkové výdaje 1,139 bilionu korun a příjmy 1,069 bilionu korun. V dalších letech by měl schodek rozpočtu klesat, v roce 2017 na 60 miliard a v roce 2018 na 50 miliard korun. Výdaje i příjmy rozpočtu by měly růst.