Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 aktivně intervenovala. Prodávala tak korunu a kupovala eura, aby zabránila posilování měny. Hospodářským novinám to potvrdila Kateřina Bartůšková, mluvčí ČNB. "Ano, ČNB byla v pátek na trhu aktivní," sdělila mluvčí. Bartůšková neuvedla, při jaké hodnotě kurzu ČNB vstoupila na trh. Nesdělila ani objem eur, která ČNB nakoupila.

Oslovené ekonomy informace překvapila. Například Jan Čermák, analytik ČSOB, říká, že v pátek si žádných obchodů, které by ukazovaly na aktivitu ČNB na trhu, v ČSOB nevšimli. "Pravděpodobně to museli udělat až někdy navečer, když už byl český trh zavřený a obchodovalo se takzvaně off-shore," říká Čermák.

A Daniela Milučká, analytička Raiffeisenbank, si neodpustila lehké rýpnutí do způsobu, jakým centrální banka páteční intervence oznámila. " ČNB o intervencích informovala se zpožděním až dnes. Takže transparentní komunikace, na které si ČNB zakládá, v tomto případě trochu zaspala," hodnotí Milučká.

Hráči na finančních trzích i dnes testovali Českou národní banku a její ochotu bránit kurzový závazek. V pondělí ve 13:30 několikrát prolomil kurz koruny vůči euru hodnotu 27 korun za euro. Krátkodobě tak domácí měna posílila na 26,997 koruny za jedno euro.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Centrální banka tvrdí, že dnes (v pondělí 20. července) zatím kurz aktivně nebrání. "Za ceny pod hranicí 27 CZK/EUR se dnes zatím neuskutečnily na mezibankovním trhu žádné transakce," sdělila mluvčí ČNB Kateřina Bartůšková.

Podle údajů systému Reuters zatím ve 13:30 zadaly nabídky k obchodům koruny a eura pod hranicí 27 Kč za euro finanční ústavy Commerzbank, WGZ Bank a Bank BPH. 

Poprvé se koruna dotkla hranice 27 korun za euro, kterou se centrální banka zavázala bránit 7. listopadu 2013, kolem poledne. Koruna tak v pondělí navázala na páteční vývoj a její kurz vůči euru se v průběhu dne několikrát výrazněji přiblížil hranici 27 korun za jedno euro. Nejblíže byla této umělé hranici, kterou od 7. listopadu 2013 brání Česká národní banka, v pátek, kdy podle údajů systému Reuters kurz krátkodobě posílil na úroveň 27,008 korun za euro.

Podle analytiků, které oslovila agentura Reuters, je trh s korunou momentálně mělký – to znamená, že se na něm moc neobchoduje, a to některým spekulantům usnadňuje jejich případný záměr pohnout s kurzem koruny směrem k 27, aby tak otestovali ochotu ČNB bránit svůj kurzový závazek.

"V současnosti čekáme na jakoukoliv akci centrální banky, nebo alespoň nějakou slovní intervenci, která by oslabila korunu," sdělil agentuře Reuters anonymně pražský dealer.

Na posilování koruny již několik týdnů tlačí velice dobrý vývoj domácí ekonomiky. Pozitivní roli v posilování koruny podle ekonomů hrají také kladné úrokové sazby, které činí oproti euru či například švédské koruně domácí měnu stále ještě atraktivní pro krátkodobé investice.

Vývoj kurzu koruny vzhledem k euru dne 20. 7. 2015 (Zdroj: Reuters)

EUR/CZK