Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní informace z kontroly peněžních prostředků vynakládaných na úhradu nákladů z činnosti a hospodaření s majetkem státu u vybraných příspěvkových organizací.

Praha. Uskuteční se snídaně s novináři na téma: Návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí – současný stav. Zúčastní se pověřený náměstek sekce Finanční řízení a audit Tomáš Vyhnánek.

Adamov. Proběhne test bezpilotních letounů, které společnost E.ON zkouší pro servisní práce na distribuční síti.

Bratislava. Vývoj nezaměstnanosti na Slovensku za červen.

New York. Americká investiční banka Morgan Stanley zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

New York. Americká mediální společnost Gannett, která je největším vydavatelem novin v USA, zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

San Francisco. Americká počítačová firma International Business Machines (IBM) zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.


Prodej Hiltonu se zadrhl kvůli soudnímu sporu předchozího majitele, zkrachovalého miliardáře Quinna

Pražský hotel HiltonNejvětší hotel v Česku, pražský Hilton, v nejbližší době nebude mít nového majitele. Přitom ještě před pár měsíci se o tom na trhu mluvilo jako o hotové věci a všichni čekali, že půjde na českém hotelovém trhu o jeden z největších obchodů v historii.

Že je hotel na prodej, bylo oznámeno loni v listopadu. Do hry ale na jaře nečekaně vstoupil soudní spor předchozího majitele hotelu na pražské Florenci, bývalého nejbohatšího Ira Seána Quinna, a jeho rodiny s investiční a poradenskou společností Avid Asset Management.

Ta spravuje několik bývalých nemovitostí zkrachovalého irského miliardáře včetně pražského Hiltonu a právě ona jej nabídla k prodeji.

Spoluzakladatelé Googlu díky posílení akcií zbohatli. Každý zhruba o sto miliard korun

Spoluzakladatelé americké internetové společnosti Google, Larry Page a Sergey Brin, zbohatli díky pátečnímu prudkému nárůstu ceny akcií podniku každý o více než čtyři miliardy dolarů (zhruba 100 miliard korun). Informovala o tom agentura Bloomberg.

Akcie Googlu v pátek díky příznivým čtvrtletním výsledkům posílily o více než 16 procent a uzavřely na rekordním maximu 699,62 dolaru. Celková tržní hodnota podniku tak stoupla zhruba o 65 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) na 468 miliard dolarů (téměř 12 bilionů korun).

Nejlevněji se žije na Karvinsku, ale nejvíc peněz po zaplacení účtů zůstane lidem v Praze či Tachově

Mzdy letos reálně vzrostou o dvě procenta - ilustrační foto.V Českých Budějovicích by prý chtěl žít každý, říká jeden už zlidovělý bonmot Divadla Járy Cimrmana. Není to ale úplně pravda, existuje totiž celá řada míst v republice, kde se lidem žije mnohem lépe.

Praha, ale i třeba Tachovsko, Tábor a okolí, Kolín nebo sever Plzně, to jsou oblasti, kde Čechům po uhrazení základních nákladů na "živobytí" zůstane z výplaty nejvíce.

Týdeník Ekonom porovnal měsíční výdaje a příjmy ve všech bývalých českých okresech. Kromě výdajů na základní potraviny se zaměřil také na platby za energie, nájmy, vodné a stočné, pohonné hmoty nebo správní poplatky obcím. Vycházel z průměrných či obvyklých cen v daném regionu.

Kaufland vyřadil ze své nabídky největší tuzemskou mlékárnu Madeta. Kvůli dohadování o ceně

Mléko, pomazánkové máslo nebo jogurty vyrobené firmou Madeta zmizí z pultů supermarketů Kaufland. Diskontní řetězec omezil mléčné výrobky z jižních Čech. Důvodem je cena, za kterou Kaufland od Madety vykupuje. Podle České televize v nabídce zůstane pouze niva, romadur a lipánek.

"Madeta by ráda pokračovala s Kauflandem, ale nemůže. Nejsme za tak nízké ceny schopni výrobky dodávat. Doufáme, že v budoucnu dojde k přehodnocení cenové politiky," potvrzuje předseda představenstva a generální ředitel Madety Milan Teplý.

Česko mozky vyváželo, nyní je začíná dovážet. Vědce přitahují nová výzkumná centra

Neumíme vydělávat na vědě, myslí si šéf pro výzkum a inovace Evropské komise Robert-Jan Smits. - výřez 15x10Výzkumníci jsou hodně mobilní. Když se někde začnou škrtat výdaje na vědu, mohou snadno sbalit kufry a vydat se jinam, za lepšími podmínkami. Nyní často míří třeba právě do České republiky. "V minulosti jste mozky vyváželi, nyní je i dovážíte," upozorňuje v týdeníku Ekonom na obrat Robert-Jan Smits, šéf pro výzkum a inovace Evropské komise.

Jako magnet podle něj působí třeba výzkumné centrum ELI, kde vyrůstá nejvýkonnější laser na světě. A podobné je to v případě dalších nových laboratoří.

Česko funguje jako lákadlo, protože tady v poslední době za evropské peníze vyrostla řada unikátních pracovišť. Navíc zdejší výdaje na vědu nyní rostou a mají se zvyšovat i v následujících letech.