Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní devizové rezervy ČNB k 30. červnu a saldo devizových obchodů ČNB k 31. květnu 2015.

Praha. Jednání premiéra Bohuslava Sobotky s prezidentem Agrární komory Miroslavem Tomanem o novele zákona o významné tržní síle.

Ufa. Začíná summit Šanghajské organizace pro spolupráci a skupiny bouřlivě se rozvíjejících ekonomik BRICS, jejichž členy jsou mimo jiné Rusko a Čína.

Washington. Zápis z červnového jednání měnového výboru americké centrální banky (Fed).

Varšava. Polská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.


ECB do neděle "podrží" řecké banky nad vodou

ECB zvažuje omezení programu nouzového financování řeckých bank - ilustrační foto.Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi hlavy zemí eurozóny na jejich úterním mimořádném zasedání ujistil, že jeho instituce udrží řecké banky nad vodou do nedělního summitu celé Evropské unie. Po rokování v Bruselu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande. 

"ECB zajistí pro Řecko do neděle minimální potřebnou peněžní likviditu," řekl Hollande podle agentury Reuters. Neděli označili lídři za definitivní termín k nalezení dohody mezi Aténami a věřiteli. Řecké banky jsou nyní plně závislé na financování z programu nouzového financování bank (ELA), jehož limit určuje ECB. Ta v úterý konstatovala, že úkolem ELA je podpora solventních bank, které čelí dočasným problémům s likviditou, a nemůže jím tedy být další financování řeckých bank za mimořádně štědrých podmínek nebo při nedostatečném krytí. ECB ale podle komentátorů nechce, aby byla vnímána jako možný viník kolapsu řeckých bank a následného odchodu země z eurozóny. 

Firmy s ručením omezeným asi nezaplatí první zápis do obchodního rejstříku

Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11 300 korun na 100 eur (2 700 korun). Počítá s tím novela zákona o soudních poplatcích, kterou v úterý sněmovna v prvním kole podpořila. Před dalším schvalováním změny projedná ústavně právní výbor dolní komory. 

Snížení nákladů nutných k založení společností je jednou z podmínek Evropské komise, které jsou členské státy EU povinny splnit pro čerpání peněz ze strukturálních a investičních fondů, připomenul poslancům ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). 

Cílem změny je zjednodušení a zlevnění založení společnosti s ručením omezeným a podpora rozvoje podnikání. Pokles příjmů z vybraného soudního poplatku ministerstvo předběžně odhadlo na 23 až 35 milionů korun. Současné náklady na založení společnosti s ručením omezeným v Česku podle ministerstva více než trojnásobně převyšují částku požadovanou Evropskou komisí. 

Nová rozvojová banka zemí BRICS začne poskytovat úvěry na konci roku

Ruský prezident Vladimir Putin, indický premiér Nanendra Modi, prezidentka Brazílie Dilma Rousseff, čínský prezident Xi Jinping a jihoafrický prezident Jacob Zuma na summitu BRICSNová rozvojová banka, kterou zakládá pětice velkých rozvíjejících se zemí skupiny BRICS, bude mít první projekty financování připraveny do konce roku. Úvěry by od ní mohly získat velké ruské společnosti, jako například ruský ropný gigant Rosněfť. Řekl to v úterý ruský ministr financí Anton Siluanov. 

Novou rozvojovou banku s předpokládaným základním kapitálem 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) zakládají Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, přičemž největší zájem na ní má Rusko. Šéfové států BRICS by měli oficiálně zahájit činnost banky na každoročním summitu této skupiny, který se bude konat na konci týdne v ruské Ufě. 

"Dohodli jsme se, že musíme jednat rychle a efektivně. Konkurence mezi světovými rozvojovými bankami je dost velká a je nutné najít si svůj segment," řekl Siluanov pode agentury Reuters. Dodal, že od ratingových agentur očekává brzké udělení úvěrové známky pro vznikající instituci. 

Facebook postaví v Texasu nové datové centrum za 12 miliard korun

Provozovatel největší internetové sociální sítě na světě Facebook staví v Texasu nové obří datové centrum s náklady odhadovanými na zhruba půl miliardy dolarů (12,3 miliardy korun). Bude to čtvrté datacentrum Facebooku v USA a celkově jeho páté na světě, uvedla agentura AP s odkazem na úterní sdělení firmy. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

První fáze projektu vzniká na ploše asi pěti hektarů, což je asi desetina celkové plochy pozemku pro výstavbu datacentra. Firma zde bude zpočátku zaměstnávat 40 lidí. Facebooku se za rok do konce března zvýšil počet pravidelných uživatelů o 13 procent na 1,44 miliardy a podobně jako další velké internetové společnosti potřebuje stavět stále nové budovy pro své počítačové kapacity. Ve Spojených státech má Facebook datová centra ve státech Oregon, Iowa a Severní Karolína. Jediné jeho datacentrum v zahraničí je ve Švédsku. 

Prodej počítačů a mobilních zařízení celosvětově klesá

Celosvětové dodávky osobních počítačů, tabletů a mobilních telefonů letos porostou o 1,5–2,5 procenta, tedy pomaleji, než se dosud čekalo. Uvedla to v úterý výzkumná firma Gartner, která tím snížila svůj březnový odhad. Podle něj se měl prodej těchto zařízení letos zvýšit o 2,8 procenta na 2,5 miliardy kusů. 

Ke zhoršenému odhadu vedl výhled hlubšího poklesu prodeje osobních počítačů v západní Evropě, Rusku a Japonsku. Zákazníkům v těchto zemích zdraží počítače růst dolaru, jehož kurz vůči koši světových měn od počátku roku vzrostl o téměř sedm procent. Gartner podle agentury Reuters předpokládá, že trh PC se začne zotavovat nejdříve v příštím roce.