Saúdskoarabský Veřejný investiční fond plánuje v příštích pěti letech investovat celkem 10 miliard dolarů (zhruba 246 miliard korun) v Rusku. To peníze využije v rámci státního Ruského fondu přímých investic (RDIF). Tento krok tak naznačuje výrazné zlepšení vztahů mezi zeměmi.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Tato investice je pro Rusko velmi významná. Prvních sedm investičních projektů již obdrželo předběžný souhlas, a RDIF počítá s tím, že do konce roku uzavře dalších deset," řekl serveru CNBC ředitel fondu Kirill Dmitrijev. Podle něj jde o největší zahraniční investici v Rusku za poslední čtyři roky.

"Dohoda je základem pro vybudování významného partnerství. Rusko se musí zapojit mezi ostatní globální hráče. My také chceme investovat v Saúdské Arábii, která je pro nás velmi atraktivním trhem, a proto je tato dohoda tak zajímavá," dodal Dmitrijev. Investice by měly putovat do infrastruktury, zemědělství, zdravotnictví, maloobchodu nebo realit. Není to však jediná podobná dohoda. Ruský fond uzavřel i další partnerství s jiným saúdskoarabským státním fondem - Saudi Arabian General Investment Authority. 

Na otázku, jestli se Rusko nezačíná více otáčet k Blízkému východu a Asii, kde také RDIF uzavřel partnerství, Dmitrijev odpověděl, že podobných dohod fond dosáhl i v Itálii a Francii.

Celá dohoda mezi RDIF a saúdským fondem vznikla především díky červencové návštěvě saúdského ministra obrany Mohameda bin Salmana Al Saúda na Petrohradském ekonomickém fóru. Ten se také setkal přímo i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zpráva je proto zajímavá i z politického hlediska. Prezident Putin v červnu potvrdil svou podporu syrské hlavě státu Bašáru Asadovi, naopak Saúdská Arábie má se Sýrií dlouhodobě napjaté vztahy a země spolu kvůli tamní občanské válce dokonce přerušily oficiální diplomatické styky.

Vzájemné investice mezi Ruskem a Saúdskou Arábii tak mohou mít politické pozadí a naznačují snahu přebudovat vztahy mezi těmito zeměmi. Dmitrijev nicméně odmítl jakékoliv politické motivy komentovat.

Rusko v současnosti potřebuje ve světě budovat dobré vztahy. Jeho hospodářství se letos zřejmě propadne do recese vlivem nízkých cen ropy a západních sankcí kvůli ruské anexi Krymu a pravděpodobné účasti ve válce na Ukrajině. 

RDIF do ruské ekonomiky přivedl již přes 25 miliard dolarů zahraničního kapitálu díky dlouhodobým strategickým partnerstvím s významnými světovými investičními fondy, mimo jiné v Číně, Indii, Kuvajtu, Japonsku a dalších zemích.