Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky stavebnictví, průmyslu a maloobchodu za květen 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní měnovou statistiku k 31. květnu 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za červen 2015.

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní informaci z kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit, jakým způsobem hospodařil v letech 2011 až 2014 Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se státními penězi a majetkem.

Atény. Situace v Řecku po nedělním referendu; banky nadále zůstávají uzavřené a nezměnil se ani denní limit pro výběr z bankomatů.

Berlín. 08:00 Vývoj průmyslové výroby v Německu za květen.


Řecko stojí na hraně eurozóny. Bude se opět jednat, věřitelé ani po referendu ustupovat nechtějí

Rázné "ne", kterým Řekové v referendu odmítli úsporná opatření a reformy navrhované věřiteli, vnáší do dalších jednání o záchraně krachující země novou dávku adrenalinu. Řecký premiér Alexis Tsipras jede na úterní schůzku ministrů financí a lídrů zemí eurozóny do Bruselu posilněn výsledkem všelidového hlasování a věří, že vyjednávací pozici země to posílí. Jenže představitelé eurozóny už dali najevo, že Řekům ustupovat nemíní.

"Výsledek referenda je velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka," řekl šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem. Podle německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela je bankrot Řecka velmi blízko a všechny země nejen eurozóny, ale celé Evropské unie by se měly připravovat na humanitární pomoc, kterou bude země potřebovat.

Byznysový rozchod roku. Hoffmann předá svůj podíl v J&T, dostane 500 milionů eur

Slovenský miliardář Mario Hoffmann ukončuje své působení s investiční a finanční skupinou J&T. Podle dva roky staré dohody Hoffmann získal ve finanční části J&T Finance Group 24 procent a v investiční J&T Private Equity deset procent. Výměnou za to vložil do J&T slovenskou Poštovou banku.

O tom, že vztahy mezi Patrikem Tkáčem, hlavní postavou J&T, a Hoffmannem nejsou dobré, se spekuluje téměř rok. "Jsou to drby. Jedná se o drobné problémy spolužití. Jestli to skončí odchodem ze skupiny, to bych nyní nepředbíhal. Zatím to není téma," vysvětloval Hoffmann vztahy s Tkáčem v březnovém rozhovoru pro slovenský týdeník Trend.

Budoucnost eurozóny závisí na ECB. Má v rukou osud řeckých bank

Řekové Evropě vzkazují, že už mají plné zuby úsporných škrtů a pětiletého strádání, které kladou za vinu hlavně mezinárodním věřitelům a jejich dvěma "ozdravným programům". Jejich výsledkem je, že zhruba každý čtvrtý Řek v produktivním věku nemá práci (mezi mladými je to polovina). Ekonomika od roku 2010 klesla o více než čtvrtinu.

Proto více než 60 procent voličů vyslovilo svůj nesouhlas s tvrdými podmínkami, za nichž jsou Evropská unie, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka ochotny nadále pomáhat Řecku z jeho dluhového marasmu.

"Řecko už další úsporné škrty neunese, neboť by způsobily ještě větší sociální nepokoje a zmenšila by se šance na jeho hospodářské zotavení," cituje agentura Reuters Juana Pabla Bohoslavského, nezávislého experta Organizace spojených národů na dluhové otázky. Podle něj předchohí léčebná "kúra" předepsaná Řecku vůbec nefungovala.

Ukrajině chybí zemní plyn. Do fondu na jeho nákup a přepravu dá miliardu dolarů

Ukrajina nařídila státní energetické společnosti Naftogaz, aby vytvořila fond v objemu miliardy dolarů (zhruba 25 miliard Kč) na financování nákupu, přepravy a skladování zemního plynu. Uvedla to v neděli tamní vláda. Dodala, že Naftogaz by měl k naplnění fondu využít dohody se zahraničními věřiteli zaručené vládou.

Ruský plynárenský koncern Gazprom minulou středu přestal dodávat Ukrajině plyn, protože si ho Kyjev nepředplatil. Ukrajina má podle informací z minulého týdne v zásobnících 12 miliard krychlových metrů plynu a potřebuje dalších sedm miliard, aby byla dostatečně připravena na zimu.

Zkaženou náladu zaplatí cestovka. Češi mohou reklamovat nefunkční WC i špinavou pláž

Zažívací obtíže nebo o více než čtyři hodiny zpožděný let. Například za takovéto nepříjemnosti na dovolené náleží podle týdeníku Ekonom pojištěným kompenzace nejen od pojišťoven, ale také od cestovní kanceláře, a to hned dvakrát.

Kromě slevy z ceny zájezdu, v případě, že neodpovídá podmínkám uvedeným ve smlouvě, mají "dovolenkáři" nárok také na peníze za psychickou újmu. Novinku, která nyní platí už ve všech zemích EU, přinesl s počátkem roku 2014 nový občanský zákoník.