Ukrajina nařídila státní energetické společnosti Naftogaz, aby vytvořila fond v objemu miliardy dolarů (zhruba 25 miliard Kč) na financování nákupu, přepravy a skladování zemního plynu. Uvedla to v neděli tamní vláda. Dodala, že Naftogaz by měl k naplnění fondu využít dohody se zahraničními věřiteli zaručené vládou.

Ruský plynárenský koncern Gazprom minulou středu přestal dodávat Ukrajině plyn, protože si ho Kyjev nepředplatil. Ukrajina má podle informací z minulého týdne v zásobnících 12 miliard krychlových metrů plynu a potřebuje dalších sedm miliard, aby byla dostatečně připravena na zimu.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která vypršela letos v březnu.

Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly na zajištění dodávek plynu na Ukrajinu do konce června. Minulé úterý se však zástupci Ruska a Ukrajiny nedokázali dohodnout na dodávkách pro třetí čtvrtletí.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Loni Ukrajina dovezla ze zahraničí zhruba 19,5 miliardy metrů krychlových plynu.