Zahraniční obchod České republiky skončil v květnu podle předběžných údajů v přebytku 17,3 miliardy korun. Stejně jako v dubnu přebytek meziročně vzrostl, a to o 4,7 miliardy. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). K celkovému růstu podle statistiků pomohlo meziroční snížení deficitu bilance minerálních paliv a zvýšení přebytku bilance strojů a dopravních prostředků.

Schodek obchodu s minerálními palivy meziročně klesal i v předchozích měsících. V květnu se aktuálně deficit snížil o 4,5 miliardy korun. K celkovému výsledku zahraničního obchodu přispělo i zvýšení přebytku bilance strojů a dopravních prostředků o 3,9 miliardy, podle ČSÚ především díky zlepšení bilance u takzvaných ostatních dopravních a přepravních prostředků o 4,8 miliardy a u silničních vozidel o 3,4 miliardy.

Naopak nepříznivě se vyvíjela situace obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím, u kterého poklesla aktiva o 1,9 miliardy. U bilance obchodu s polotovary a materiály se zase snížilo kladné saldo, tedy rozdíl mezi dovozem a vývozem, o 1,8 miliardy. Prohloubil se rovněž deficit zahraničního obchodu s chemickými výrobky, a to o 0,6 miliardy.

Vývoz se v květnu meziročně zvýšil o 3,3 procenta na 266,4 miliardy korun a dovoz o 1,5 procenta na 249,1 miliardy. Od začátku roku, za leden až květen, byl růst ještě výraznější – vývoz v porovnání se stejným obdobím předchozího roku stoupl o 6,7 procenta a dovoz o 6,2 procenta. Obchodní bilance tak dosáhla od ledna přebytku 95 miliard korun, což představovalo meziroční přírůstek o 11,2 miliardy.

Saldo zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončilo přebytkem 48,5 miliardy korun, který byl oproti loňsku o 0,5 miliardy nižší. Obchod se státy mimo EU naopak skončil schodkem, který se ale meziročně snížil o 5,3 miliardy na 30 miliard korun.