Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 v pátek po pěti dnech a nocích ve vzduchu přistál na Havaji. Stroj tak po vzletu z japonské Nagoje ukončil nejdelší etapu své cesty kolem světa, která měřila přes 8 200 kilometrů. Švýcarský pilot André Borschberg vytvořil nový rekord v časově nejdelším sólovém letu, když strávil ve vzduchu téměř 120 hodin.

Letadlo přistálo v pátek ráno havajského času (17:55 SELČ). Borschberg sice na záběrech internetové televize švýcarského týmu působil trochu vyčerpaně, avšak tradiční havajský věnec na uvítanou přijal s úsměvem.

"Nyní už nikdo nemůže říci, že obnovitelná energie nedokáže nemožné," prohlásil Borschberg podle agentury AP, když po několika desítkách minut po přistání vystoupil z kokpitu, kde strávil pět dní svého života a pro ukrácení dlouhé chvíle a udržení bdělé mysli například praktikoval jógu.

Právě propagace používání solární energie je hlavním cílem tohoto projektu.

Na dotaz, co bylo na nejdelším úseku cesty nejtěžší, odpověděl Borschberg, že moment, kdy museli spolu s kolegou spolukonstruktérem a pilotem Bertrandem Picardem rozhodnout o chvíli, kdy vyrazit z Japonska. Po opravách a dlouhých odkladech letu kvůli počasí byla nakonec rekordní etapa bez zásadních problémů.

Letoun, který přistál zcela tiše, po dosednutí dotlačili zřízenci letiště do hangáru, kde se o slavnostní přivítání postaraly tradiční tanečnice a Borschberg se dočkal potlesku několika stovek lidí.

"André, dokázal jsi neuvěřitelnou věc. Nedovedu si ani představit, co obnáší být pět dní tam nahoře, tak málo spát a trávit čas v tak složitém a stísněném letadle," vzkázal pilotovi jeden z hlavních inženýrů celého projektu Peter Frei prostřednictvím Solar Impulse TV.

Borschberg v nevytápěné kabině s neregulovaným tlakem během letu spal v krátkých dvacetiminutových úsecích, kdy byl stroj v atmosféricky bezpečných oblastech řízen autopilotem.

Kromě zmíněného rekordu drží nyní Solar Impulse ještě další dvě "nej" - je solárním letadlem, které najednou urazilo nejdelší trasu a strávilo ve vzduchu nejdelší čas.

Cesta kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a zamířila východním směrem. Kvůli potřebnému dostatku slunečního záření by neměla trvat déle než do začátku srpna, na vlastní let počítá duo pilotů Borschberg a Bertrand Picard 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35 000 kilometrů.

Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.